Jak leczyć te objawy nerwicy?

Mam 50 lat i nerwicę, którą leczę ale nie przyjmuję mocnych leków, raczej doraźnie. Od jakiegoś czasu doszły do tego bóle kości w okolicy potylicy, które rozchodzą się na część skroniową. Mam przeczulicę głowy. Może nie zawsze ona jest ale zdarzyło się, że raz umyłam włosy i po wysuszeniu miałam wrażenie, że głowa mi "drży" nawet nie wiem jak to określić. Rok temu miałam robiony rezonans odcinka szyjnego kręgosłupa ale nic mi tam nie wyszło groźnego, raczej zmiany związane z wiekiem i pracą siedzącą. Byłam 3 tygodnie temu u neurologa, który przepisał mi Pregabalinę oraz psychiatra Lamitrin. Neurolog stwierdził neuralgię nerwów czaszkowych. Ta dolegliwość wykańcza mnie też psychicznie ponieważ boję się, że coś mi się stanie i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Taki stan pogarsza się w momencie kiedy się zdenerwuję. Wydaje mi się, że te nerwy czaszkowe się napinają, a za jakiś czas jak nerwy opadną, strasznie bolą i "ciągną"... Nie wiem juz gdzie szukać pomocy...Bardzo proszę o zainteresowanie i pomoc.

Szanowna Pani,

proszę rozważyć dla siebie pomoc w formie psychoterapii, polecam paradygmat poznawczo - behawioralny , wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych, wspólnie z psychoterapeutą - łatwiej będzie Pani zrozumieć swój problem i poradzić sobie z nim.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś