Jak leczyć trądzik u 18-latki?

Witam, od dość długiego czasu zmagam się z wypryskami, zapchanymi porami, a nawet z lekkim trądzikiem. Przez ostatnie 2 miesiące jedynym co robiłam żeby poprawić stan cery było mycie jej dwa razy dziennie - rano i wieczorem (oprocz tego w miare dobrze sie odzywialam) i pomagało. Niedoskonałości się zmniejszały a co najlepsze - nowe nie wyskakiwały. No i kilka dni temu poszłam do sklepu i kupiłam krem „antybakteryjny, kurujący trądzik Ziaja Med” oraz olej z pestek winogron, który podobno nie zapycha porów i działa antybakteryjnie i antytrądzikowo. Krem zastosowałam po umyciu twarzy na dzień a olejek po umyciu twarzy wieczorem. Zrobiłam tak ok. 2 razy i zauważyłam więcej wyprysków ( wyskoczyło mi pare małych czerwonych pryszczy) więc postanowiłam że odstawie na chwile krem i bede stosowala tylko olejek na noc. Moja rutyna przez dwa dni wygladała tak: rano-myje twarz, wieczorem-myje twarz i nakładam olejek. I po tych dwóch dniach znów stwierdzam że moja cera wygląda gorzej. Na nosie pojawiło mi sie kilka małych pryszczy i teraz nie wiem czy to kwestia tego że moja cera musi się przyzwyczaic do olejku czy po prostu mam go nie uzywac? Mam cere mieszana, strefa T jest tłusta a na policzkach, na nosie i na brodzie mam zapchane pory, co mam zrobić?

Dzień dobry Pani,
niestety ani preparaty przeciwtrądzikowe, ani oleje nie są najlepszym rozwiązaniem w przypadku skór problematycznych. Kosmetyki antybakteryjne często działają zbyt agresywnie, podrażniają i pogarszają stan cery. Z kolei oleje, tak popularne wśród Azjatek, wcale nie sprawdzają się tak samo dobrze u Europejek. Uważam, że oba produkty przyczyniły się do pogorszenia kondycji Pani cery. W związku z tym proponuję albo wrócić do poprzednich rytuałów pielęgnacyjnych, albo zastosować do mycia żel fizjologiczny dla cery mieszanej (dermokosmetyk) i krem z kwasem migdałowym (na noc) a na dzień filtr SPF 50+, aby przywrócić równowagę skóry i ograniczyć ilość zaskórników. Na przyspieszenie gojenia "pryszczy" polecam dłuższe stosowanie olejku z drzewa herbacianego lub tamanu w ilości 1 kropla/wykwity.
Pozdrawiam,
Ewa Szmaj

Dzień dobry proszę zgłosić się na konsultację do lekarza medycyny estetycznej , bądź dermatologa . Skóra zostanie dokładnie obejrzana i zbadana , zostaną dobrane jak najodpowiedniejsze metody leczenia . Najskuteczniejszą metodą na trądzik jest zastosowanie peelingów medycznych w połączeniu z lekami do stosowania na skórę odpowiednio dobranymi do stanu skóry . Jeśli będzie potrzeba do leczenia mogą zostać dołączone również zabiegi laserowe .
Można wykonać badania helicobacter pylori , badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa , który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do stosowania skórę .

Dzień dobry, powstawanie zaskórników i trądziku to bardzo złożony problem. Bardzo ważna jest wówczas odpowiednia terapia gabinetowa, która ma za zadanie złuszczyć martwy naskórek a tym samym zapobiegać tworzeniu się nowych zmian. Nawet odpowiednio poprowadzona nie zawsze gwarantuje sukces terapii. Terapia gabinetowa powinna zostać uzupełniona odpowiednią pielęgnacją domową. Mowa tutaj przede wszystkim o odpowiednich kosmetykach, które z jednej strony nie będą nadmiernie wysuszać skóry, a z drugiej nie powinny jej dodatkowo "zapychać". Unikać należy ciężkich kremów o oleistych konsystencjach, które potrafią nasilać problem zaskórników. W pierwszej kolejności sugerowałabym konsultację ze specjalistą, który obejrzy Pani problem i będzie w stanie zaproponować najodpowiedniejsze dla Pani rozwiązanie. Warto rozważyć również badania hormonalne, których rozregulowanie może być przyczyną istniejącego problemu. W razie ewentualnych pytań, pozostaję do Pani dyspozycji. Pozdrawiam, Aleksandra Duczmal.