Jakie badania wykonać, aby odkryć przyczynę trądziku?

Witam Jestem 31 letnią kobietą. Jakoś w połowie maja wyskoczyły mi pryszcze na żuchwie i szyi („góle podskórne”, większe ropne, oraz pełno drobnych pryszczy). Mimo, że mam cerę z rozszerzonymi porami i wągrami nigdy wcześniej nie miałam żadnych większych problemów z trądzikiem (jedynie o czasu do czasu coś wyskoczyło na okres). Jakieś 3 lata temu pojawił się jeden pryszcz na brodzie, który co jakiś czas w miej więcej w tym samym miejscu. Był on twardy i swędzący. Z czasem, gdy się pojawiał razem z nim zaczęło wyskakiwać sporo małych białych pryszczyków. Dermatolog z 2 lata temu wypisał mi antybiotyk i maść (niestety nie pamiętam nazw), które niestety nie pomogły. W kwietniu zmieniłam pielęgnację cery i zaczęłam używać żelu do mycia twarzy „Biolaven” (które mają w składzie olej z pestek winogron i lawendowy) oraz olej z pestek winogron i z czarnuszki siewnej wraz z kwasem hialuronowym. Od lipca zaprzestałam tej pielęgnacji i obecnie używam żelu do myci „Cetaphil”. Dodam, że jakieś pół roku wcześniej odstawiłam środki antykoncepcyjne „Sidretella 30”. Miesiąc temu byłam u dermatologa, który stwierdził że powodem jest odstawienie tabletek antykoncepcyjnych i zapisał mi antybiotyk „Tetralysal”, maści: „Davercin” i „Skinoren”. Zaproponował, że po dwu miesięcznym leczeniu tymi środkami powinnam zacząć leczenie retinoidami. Na razie zdecydowałam się tylko na maści (po miesięcznym stosowaniu pryszcze szybciej się goją, ale nadal pojawiają się nowe). Wciąż nie zdecydował się na terapie antybiotykiem, ani na leczenie retinoidami. W internecie przeczytałam dużo o skutkach ubocznych Tetralydslu i retinoidów, oraz, że szczególnie w przypadku antybiotyku po jakimś czasie trądzik i tak powraca. Znajoma poleciła mi „Acnatac” oraz „Differin” - środki które sama stosowała i jej pomogły. Nie jestem pewna co jest przyczyną trądziku. Czy przed terapią retinoidami nie powinnam zrobić badań hormonów? Jakie badania mogę wykonać żeby wykryć przyczynę trądziku? Czy istnieją jakieś inne skuteczne metody leczenia trądziku?
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Dzień dobry, problem trądziku jest bardzo złożony. Nie istnieje bowiem 1 czynnik sprawczy. Zależnie od stopnia nasilenia problemu, pomocna okazać się może odpowiednia terapia gabinetowa, która ma za zadanie złuszczyć martwy naskórek a tym samym zapobiegać tworzeniu się nowych zmian. Nawet odpowiednio poprowadzona nie zawsze gwarantuje sukces terapii. Ponadto terapia gabinetowa powinna zostać uzupełniona odpowiednią pielęgnacją domową. Mowa tutaj przede wszystkim o odpowiednich kosmetykach, które z jednej strony nie będą nadmiernie wysuszać skóry, a z drugiej nie powinny jej dodatkowo "zapychać". Unikać należy ciężkich kremów o oleistych konsystencjach, które potrafią nasilać problem zaskórników, a tym samym pojawianie się nowych zmian zapalnych. W pierwszej kolejności sugerowałabym konsultację ze specjalistą, który obejrzy Pani problem i będzie w stanie zaproponować najodpowiedniejsze dla Pani rozwiązanie. Wówczas poinformuje Panią także o badaniach, które można byłoby wykonać. W razie ewentualnych pytań, pozostaję do Pani dyspozycji. Pozdrawiam, Aleksandra Duczmal.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jakie badania jeszcze wykonać, aby odkryć przyczynę mojej choroby?

Witam bardzo serdecznie. Mężczyzna, lat 21 Od miesiąca męczą mnie zaparcia, ucisk w prawym podżebrzu i ogólne zmęczenie. Ostatnio doszedł również ból na szyi, pod rzuchwą z prawej strony i coś jest tam powiększone, czy jest to węzeł, nie mam pojęcia. Od dwóch dni dokuczają mi także oczy i ból głowy. Mam zasinione dolne powieki oraz skórę obok oczu, odpowiednio po prawej i lewej stronie. Miałem wykonane badania laboratoryjne, "Morfologia analizator 5 diff", Biochemię podstawową, badanie ogólne moczu oraz kału na krew utajoną. Wszystko wyszło w normie. Jutro ponownie wybieram się na usg, kilka miesięcy temu miałem podobne objawy, z tym, że łagodniejsze. Badania krwi, moczu i usg również nic nie wykazały, poza lekko powiększoną wątrobą, co według Pani doktor, również było w normie. Od stycznia są wolne terminy do gastrologia do którego się wybieram. Dodam jeszcze, że objaw ucisku pod żebrem nasila się przed oddaniem kału lub moczu. Przestaje również uciskać, kiedy coś zjem. Straciłem na wadze 2,5 kg, jem trochę zdrowiej i mniej, ale odkąd pamiętam, moja waga nie spadała nigdy więcej niż 0.5 kg. (176 - 78kg), uprawiam sport. Jakie badania jeszcze wykonać, jaką dietę stosować i co to może być za choroba? Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jakie badania wykonać, by znaleźć przyczyny takiego trądziku?

Od ponad 10 lat posiadam trądzik, który zaostrza się przez niezdrowe jedzenie, szczególnie tłuste i słodkie, jak i przez przebywanie na słońcu. Szczególnie są to ogromne podskórne gule. Dermatolodzy nie pomogli. Jakie badania wykonać, by znaleźć przyczyny takiego trądziku? Nie mam zamiaru po raz kilkunasty iść do dermatologa, który mnie rozczaruje i nie pomoże, przepisując kolejną badziewną maść.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Witam proszę zacząć wizytę od konsultacji u lekarza medycyny estetycznej , bądź dermatologa. Skóra zostanie dokładnie obejrzana i zbadana, zostaną dobrane jak najodpowiedniejsze metody leczenia. Najskuteczniejszą metodą na blizny i trądzik jest zastosowanie peelingów medycznych w połączeniu z lekami do stosowania na skórę odpowiednio dobranymi do stanu skóry.
Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty