Jakie badania wykonać, aby odkryć przyczynę trądziku?

Witam Jestem 31 letnią kobietą. Jakoś w połowie maja wyskoczyły mi pryszcze na żuchwie i szyi („góle podskórne”, większe ropne, oraz pełno drobnych pryszczy). Mimo, że mam cerę z rozszerzonymi porami i wągrami nigdy wcześniej nie miałam żadnych większych problemów z trądzikiem (jedynie o czasu do czasu coś wyskoczyło na okres). Jakieś 3 lata temu pojawił się jeden pryszcz na brodzie, który co jakiś czas w miej więcej w tym samym miejscu. Był on twardy i swędzący. Z czasem, gdy się pojawiał razem z nim zaczęło wyskakiwać sporo małych białych pryszczyków. Dermatolog z 2 lata temu wypisał mi antybiotyk i maść (niestety nie pamiętam nazw), które niestety nie pomogły. W kwietniu zmieniłam pielęgnację cery i zaczęłam używać żelu do mycia twarzy „Biolaven” (które mają w składzie olej z pestek winogron i lawendowy) oraz olej z pestek winogron i z czarnuszki siewnej wraz z kwasem hialuronowym. Od lipca zaprzestałam tej pielęgnacji i obecnie używam żelu do myci „Cetaphil”. Dodam, że jakieś pół roku wcześniej odstawiłam środki antykoncepcyjne „Sidretella 30”. Miesiąc temu byłam u dermatologa, który stwierdził że powodem jest odstawienie tabletek antykoncepcyjnych i zapisał mi antybiotyk „Tetralysal”, maści: „Davercin” i „Skinoren”. Zaproponował, że po dwu miesięcznym leczeniu tymi środkami powinnam zacząć leczenie retinoidami. Na razie zdecydowałam się tylko na maści (po miesięcznym stosowaniu pryszcze szybciej się goją, ale nadal pojawiają się nowe). Wciąż nie zdecydował się na terapie antybiotykiem, ani na leczenie retinoidami. W internecie przeczytałam dużo o skutkach ubocznych Tetralydslu i retinoidów, oraz, że szczególnie w przypadku antybiotyku po jakimś czasie trądzik i tak powraca. Znajoma poleciła mi „Acnatac” oraz „Differin” - środki które sama stosowała i jej pomogły. Nie jestem pewna co jest przyczyną trądziku. Czy przed terapią retinoidami nie powinnam zrobić badań hormonów? Jakie badania mogę wykonać żeby wykryć przyczynę trądziku? Czy istnieją jakieś inne skuteczne metody leczenia trądziku?

Dzień dobry, problem trądziku jest bardzo złożony. Nie istnieje bowiem 1 czynnik sprawczy. Zależnie od stopnia nasilenia problemu, pomocna okazać się może odpowiednia terapia gabinetowa, która ma za zadanie złuszczyć martwy naskórek a tym samym zapobiegać tworzeniu się nowych zmian. Nawet odpowiednio poprowadzona nie zawsze gwarantuje sukces terapii. Ponadto terapia gabinetowa powinna zostać uzupełniona odpowiednią pielęgnacją domową. Mowa tutaj przede wszystkim o odpowiednich kosmetykach, które z jednej strony nie będą nadmiernie wysuszać skóry, a z drugiej nie powinny jej dodatkowo "zapychać". Unikać należy ciężkich kremów o oleistych konsystencjach, które potrafią nasilać problem zaskórników, a tym samym pojawianie się nowych zmian zapalnych. W pierwszej kolejności sugerowałabym konsultację ze specjalistą, który obejrzy Pani problem i będzie w stanie zaproponować najodpowiedniejsze dla Pani rozwiązanie. Wówczas poinformuje Panią także o badaniach, które można byłoby wykonać. W razie ewentualnych pytań, pozostaję do Pani dyspozycji. Pozdrawiam, Aleksandra Duczmal.