Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 5 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak leczyć uczulenie na promienie słoneczne?

chcilam się dowiedzieć co mogę robić w takiej sytuacji rok temu pani dermatolog powiedziała mi ze mam uczulenie na promienie słoneczne dała mi tabletki ale one nic nie dawały w tym roku zaczęłam wychodzić na dwór i mam strasznie ciemne ciemno czerowne palmy na rekach a dziś doszły mi jeszcze na buzi moja mama mówi żebym smarowała to kremem bezzapachowym. Co mam robić w takiej sytuacji ?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Co wiesz o alergii pokarmowej u dzieci?

Sprawdź, czy tej choroby można uniknąć, np. odpowiednim odżywianiem w czasie ciąży. Z filmu dowiesz się również, czy alergia jest chorobą, z której nie można zostać wyleczonym, a także kiedy najlepiej badać dzieci pod kątem alergii.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, fotodermatoza, czyli reakcja skórna pojawiająca się wskutek ekspozycji np. na światło słoneczne, to zespół dolegliwości, na które nie ma jednego leku. Więcej o tym schorzeniu dowie się Pani z naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/fotodermatoza. Niestety leczenie opiera się przede wszystkim na profilaktyce, związanej także z rodzajem fotodermatozy. W niektórych przypadkach uczulenie spowodowane jest np. przyjmowaniem niektórych leków (zawierających m.in. retinoidy) czy stosowaniem preparatów z zielem dziurawca – wówczas pierwszym krokiem jest odstawienie substancji fototoksycznej. W przypadku innych typów fotodermatozy (np. idiopatycznych lub metabolicznych) głównym sposobem działania jest unikanie promieniowania i stosowanie wysokich filtrów ochronnych – najlepsze będą kremy z filtrem 50. Inne sposoby na profilaktykę fotoalergii to kuracja na bazie beta-karotenu oraz selenu, czasem stosuje się również leki na bazie środków na malarię. Dermatolog może zasugerować fotochemioterapię, czyli PUVA. Niestety należy także w miarę możliwości unikać ekspozycji na słońce. Oprócz tych sposobów łagodzenia objawów alergii medycyna niestety nie może obecnie nic więcej zaoferować. Zapraszam również pod ten adres, dowie się Pani więcej o fotoalergii i trudnościach w jej leczeniu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-alergie-na-slonce. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy