Co mogą znaczyć takie plamy u 6-latka pod wpływem słońca?

Witam. Mój 6 letni syn od miesiąca, gdy tylko wychodzi w słoneczna pogodę na dwór dostaje plamy na twarzy, dekolcie, karku i za uszami. Nigdy wcześniej tego nie miał. Plamy są czerwone, trochę swędzą i do tego pojawiają się maleńkie krosteczki. Pod naciskiem palca, plamy jaśnieją. Utrzymuje się to tak 2-3 dni i znika. Nawet gdy jest w cieniu, a jest gorąco to plamy czerwone pojawiają się. Tak wygląda jakby dostawał alergie na słońce i gorące powietrze. Nigdy wcześniej tego nie miał. Dodam że w marcu przeszedł ospę. Czy może to mieć związek.?

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeśli dziecko dostaje pokrzywki po ekspozycji na promieniowanie słoneczne UV, to może to oznaczać reakcję alergiczną. Jest to tzw. fotodermatoza czy fotoalergia – alergia na słońce. Objawy występują w jej przypadku w sezonach wiosenno-letnich, zaś natężenie dolegliwości zależne jest od stopnia wyeksponowania ciała na światło słoneczne. Wykwity skórne pojawiają się tylko w miejscu ekspozycji na słońce, najczęściej są to przedramiona, dekolt, rzadziej twarz. Mogą pojawić się krosty, swędzące placki, a nawet pęcherze. W tym artykule znajdzie Pan wszystkie ważne informacje dotyczące fotodermatozy: https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-alergie-na-slonce. Taka reakcja rzadko występuje u osób poniżej 18. roku życia, zatem sugeruję kontakt z pediatrą – nie można bagatelizować opisanych przez Pana objawów. Warto wiedzieć, że są leki, które zwiększają fotowrażliwość, być może podawali je Państwo swojemu synowi. Więcej na ten temat dowie się Pan z tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/fotodermatoza. Dodatkowo proszę pamiętać o smarowaniu dziecka kremem z wysokim filtrem UV (najlepiej 50) – jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy występuje reakcja alergiczna na promieniowanie słoneczne. Być może pomocne okażą się również sugestie naszego eksperta – https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/fotoalergia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.