Co robić z podrażnieniami po słońcu?

Mam dość dziwny problem (może nawet nie można nazwać tego problemem, ale ciekawi mnie pewna zmiana o chcę poznać odpowiedź dlaczego mogło tak się stać) otóż: Nigdy nie miałam problemu z opalaniem. Mogłam przesiadywać 7 godzin na plaży w pełnym słońcu, a moja skóra nie dość, że szybko łapała kolor to jeszcze robiła się od razu brązowa i nie miałam żadnych poparzeń słonecznych. Rok temu jednak zauważyłam, że nagle to się zmieniło. Nadal szybko się opalam jednak moja skóra robi się czerwona i podrażniona. Wydaje mi się to dość dziwne i nie bardzo rozumiem co mogło na to wpłynąć

Dzień dobry, na to jak nasza skóra reaguje na promieniowanie UV wpływa wiele czynników. Możemy podzielić je na dwie grupy. Wewnątrzpochodne m.in. kolor skóry, wrażliwość, pot oraz zewnątrzpochodne m.in. wiatr, stopień nasłonecznienia, szerokość geograficzna. Wszystkie te czynniki warunkują reakcję naszego organizmu na przyjętą dawkę promieniowania, która kumuluje się przez całe życie, przez co z upływem czasu może się to zmieniać. Promieniowanie UV uszkadza skórę oraz prowadzi do jej fotostarzenia, przez co jej funkcje ochronne mogą się zmienić i tym samym powodować, że skóra zaczyna reagować na ekspozycję na Słońce w opisany przez Panią sposób. Podczas ekspozycji na słońce bardzo ważna jest ochrona skóry. Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem, który szerzej opisuje aspekty związane z ochroną przeciwsłoneczną. Wklejam link: https://www.arsestetica.pl/blog/krem-spf-do-twarzy-i-nie-tylko-po-co/. Gdyby pojawiły się dodatkowe pytania pozostaję do dyspozycji drogą mailową: ptomaszyk@arsestetica.pl

Patrycja Tomaszyk

mgr kosmetologii bioestetycznej

Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii

Oddział w Warszawie

ul. Jaktorowska 5/U1 I tel. +48 22 26 60 876 I mail: warszawa@arsestetica.pl

Oddział we Wrocławiu

ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, ponieważ podatność skóry na słońce to kwestia indywidualna u każdego człowieka.

Czerwona i podrażniona skóra jest oznaką poparzenia słonecznego. Jeżeli do niego dojdzie, trzeba pamiętać o schłodzeniu organizmu. Można tego dokonać poprzez wzięcie chłodnego prysznicu i częste picie wody. Podczas opalania powinna Pani stosować kremy z filtrem UV, które zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem.

Stosowanie się do tych zaleceń, czyli regularnego nawadniania organizmu i używania kremów z filtrem pomoże skórze lepiej przyjąć promienie słoneczne, co pozwoli na uniknięcie poparzeń. Co więcej, po opalaniu może Pani stosować odpowiednie kremy i balsamy zawierające między innymi pantenol.

W linkach poniżej znajdzie Pani więcej cennych informacji, które zostały zawarte w odpowiedziach lekarzy na inne pytania naszych użytkowników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwona-skora-po-przebywaniu-na-sloncu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zabezpieczyc-skore-przed-poparzeniem-i-jak-nie-dopuscic-do-udaru-slonecznego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opuchlizna-i-pieczenie-skory-po-opaleniu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.