Czy beta-karoten nie przyciemni przebarwień skórnych pod wpływem słońca?

Beta - karoten a przebarwienia Dzień dobry, Czy beta-karoten przyjmowany doustnie w postaci suplementów nie przyciemni przebarwień skórnych pod wpływem słońca? Beta-karoten w pewnym sensie "ułatwia" opalanie a więc, czy tym samym nie będzie wpływał na przyciemnianie przebarwień, gdy tylko słońce mocniej przygrzeje? Zaznaczam, że nie opalam się i stosuję przez cały rok kremy z filtrem. Bardzo mi zależy, na tym, by przebarwienia jak najbardziej rozjaśniać. Dziękuję, Magdalena KOBIETA, 39 LAT
KOBIETA, 39 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

beta-karoten jest związkiem, który może wpływać na kolor skóry, zwłaszcza gdy jest spożywany w dużych ilościach lub przyjmowany jako suplement diety. Może on nadawać lekko pomarańczowy odcień skórze. Samo stosowanie beta-karotenu nie powinno wpływać na powstawanie przebarwień, co więcej może także im przeciwdziałać.

Jeśli ma Pani problem z przebarwieniami, to warto skonsultować się z dermatologiem, który będzie w stanie ocenić sytuację indywidualnie i zaproponować odpowiednie rozwiązania. Istnieje wiele różnych metod i produktów, które mogą pomóc w redukcji przebarwień, takich jak kremy rozjaśniające, peelingi chemiczne, zabiegi laserowe itp.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/beta-karoten-dzialanie-zrodla-niedobor-i-nadmiar

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dzień dobry,

sama suplementacja beta-karotenem nie powinna mieć wpływu na wygląd zmian pigmentacyjnych, jednak poprzez swoje działanie może bardziej uwidocznić istniejące już zmiany. Problem przebarwień jest bardzo złożony. Główną przyczyną ich powstawania jest bezpośrednia ekspozycja na słońce, jednak istnieje wiele czynników, które mogą zaostrzyć ten problem i wywołać powstanie nowych. Należą do nich m.in. zmiany hormonalne, przyjmowanie niektórych leków, stosowanie nieodpowiedniej pielęgnacji czy brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej (ważne aby krem z filtrem posiadał ochronę przed promieniowaniem UVA).

Obecnie dostępnych jest wiele metod rozjaśniających hiperpigmentacje, które stosowane są w zależności od przyczyny powstania. Temat przebarwień jest szerzej omawiany na naszym blogu, a dokładniej w artykule, do którego załączam link: https://www.arsestetica.pl/blog/zabiegi-na-przebarwienia/ .

Gdyby pojawiły się dodatkowe pytania pozostaję do dyspozycji drogą mailową: ptomaszyk@arsestetica.pl

Patrycja Tomaszyk

mgr kosmetologii bioestetycznej

Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii

Oddział w Warszawie

ul. Jaktorowska 5/U1 I tel. +48 22 26 60 876 I mail: warszawa@arsestetica.pl

Oddział we Wrocławiu

ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl