Jak można leczyć wysypkę na słońce?

Po ekspozycji na słońce dostaję wysypki. Najbardziej widoczne jest to z rana (prawie zawsze dostaję), wieczorem rzadziej. Chciałbym się dowiedzieć czy jest to w jakiś sposób uleczalne czy jednym sposobem jest unikanie słońca?
MĘŻCZYZNA, 21 LAT 2 miesiące temu

Jakie zwierzę będzie odpowiednie dla alergika?

Kochasz zwierzęta, ale zdiagnozowano u ciebie alergię? Spróbuj wybrać takiego pupila, który nie będzie działał uczulająco. Miłośnicy kotów powinni wybrać nevę masquarade lub kota syberyjskiego. Sprawdzą się także rasy gubiące mniej sierści, między innymi devon rex lub cornish rex. Istotny jest też kolor ? mniej uczulający będzie biały pupil.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

Inni czytelnicy naszego serwisu zadali podobne pytania, proszę spojrzeć na udzielone odpowiedzi lekarzy:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-stosowac-na-wysypke-na-slonce

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-pomoze-na-uczulenie-na-slonce

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczulenie-na-slonce-i-piekace-krostki

Skuteczne leczenie uczulenia na słońce zależy przede wszystkim od określenia rodzaju tego objawu, dlatego niewątpliwie najbardziej pomocna byłaby dla Pana wizyta u dermatologa. Występowanie pokrzywki można próbować łagodzić okładami z kwasu borowego. Zwykła, drobna wysypka najczęściej reaguje na zastosowaną maść z cynkiem albo wapno. W niektórych przypadkach należy najpierw wyeliminować czynnik zewnętrzny, który wywołuje alergię – najczęściej są to antybiotyki, leki przeciwbólowe albo kosmetyki.

Jak Pan wspomina w zadanym pytaniu - unikanie słońca jest jak najbardziej wskazane dla osób uczulonych na promieniowanie słoneczne. Wiadomo, że nie da się całkowicie wyeliminować przebywania na słońcu, dlatego od wczesnej wiosny należy pamiętać o zabezpieczeniu skóry kremem z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50. Poza tym trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i zapewnieniu ochrony także dla skóry głowy.

Zachęcam do zapoznania się również z poniższymi artykułami:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-alergie-na-slonce

https://portal.abczdrowie.pl/fotodermatoza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty