Jak leczyć zaburzenia odżywiania u 14-latki?

Dziecko 14 lat nie je nic od dwóch dni, od kilku miesięcy prowokuje wymioty, spadek masy ciała, brak miesiączki, bóle głowy. Dziewczynka rozpoczęła terapię, lecz obawiam się że przez święta i czas do kolejnej wizyty u psychologa za dwa tygodnie nie będzie nic jeść. Co robić?

Witam Pana. Z uwagi na okres świąteczny i brak dostępu do specjalistów w trybie ambulatoryjnym zostaje opcja stacjonarna. W przypadku zaburzeń jedzenia możemy mówić o zagrożeniu dla zdrowia bądź życia. Kiedy nie Jesteście Państwo specjalistami trudno taką granicę uchwycić. Dlatego jeśli córka przez dłuższy czas nie będzie jeść i Zauważycie inne niepokojące objawy pozostaje zgłosić się z nią do szpitala.
Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/

Witam Pana.
Jeśli ogólny stan zdrowia dziewczynki stanowi zagrożenie dla jej zdrowia lub życia może być niezbędna hospitalizacja. O takiej potrzebie może zadecydować lekarz pediatra w przychodni lub w szpitalu. Lekarze medycyny ogólnej/ pediatrzy powinni zatroszczyć się o zdrowie fizyczne.
Najważniejszą rolę, mającą właściwości "lecznicze" przy zaburzeniach odżywiania odgrywa jednak psychoterapia, która jest procesem długoterminowym. Gdy jest taka potrzeba, psychoterapeuta współpracuje z lekarzem prowadzącym pacjenta.
Pisze Pan, że dziecko ma spotkanie z psychoterapeutą za 2 tygodnie. Czy ten okres wyczekiwania na wizytę jest związany z przerwą świąteczną? Optymalnie sesje psychoterapeutyczne powinny odbywać się raz w tygodniu.

Pozdrawiam.
Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta.
www.pomocpsychologa.pl
www.facebook.com/Agnieszka.Dymska