Jak mam określić moją orientację seksualną?

Mam 18 lat i duzy problem z określeniem swojej orientacji seksualnej, a co najwazniejsze chyba problem z określeniem swojej własnej osoby. Potrafił mi się spodobać chłopak, niestety odrazu potem, gdy miałam wejsc z nim w jaka kolwiek relacje odpychało mnie to bardzo mocno, czułam niechęć nie wiedząc dlaczego. Z wieloma chłopakami tak było, nie mówię tu o jednym przypadku, sytuacja powtarza się w kółko i gdy tylko spodoba mi się chłopak mam w głowie, ze powinnam trzymać się z daleka. Kobiety mi się podobają, aczkolwiek są dni kiedy już nie wiem kto tak naprawdę mi się podoba. Mam problemy chyba mogę to nazwać ze swoją osobowością, jednego dni potrafię wyglądać jak 100% dziewczyna powiedzmy laska, a drugiego ubieram się jak chłopak i jest to 180 stopni w inna stronę i czuje się totalnie inna osoba nie wiem z czego to wynika i nie wiem sama jak powinnam wyglądać i jak tak naprawdę jest mi dobrze ze sobą. Bardzo proszę o pomoc, nakreślenie drogi czy nawet jakiś materiałów, które mogłyby mi pomoc ze zrozumieniem siebie. Z góry dziękuje za pomoc.

Mgr Anna Byczko Psychologia

Dzień dobry Pani,

Warto byłoby zastanowić się nad uczuciem "odpychania" od mężczyzn. Jak można konkretnie nazwać to uczucie, czy to jest strach, niepewność, złość itp.?

Może być to pierwszy krok do głębszej świadomości swoich uczuć.

Uważność w stosunku choćby do sygnałów jakie daje Pani ciało (w tym umysł), czyli zatrzymanie się na chwili obecnej i odczytanie jej znaczenia, może Pani pomóc w lepszym poznaniu siebie. Organizm mówi nam wiele rzeczy i nic z nich nie jest samo w sobie złe.

Twierdzi Pani, że jednego dnia stylizuje się Pani na 100% dziewczynę, innego na 100% chłopaka. To samo w sobie również nie jest złe. Można powiedzieć, że jest to bardzo dobre jeśli chodzi o przystosowanie, że człowiek mieści w sobie i pierwiastek kobiecy i męski.

Jeśli czuje Pani jak pisze, dyskomfort związany z nieumiejętnością odnalezienia swojej tożsamości zachęcam do kontaktu ze specjalistą (warto odbyć konsultację choćby online). Będzie Pani również łatwiej odnaleźć przyczyny tych uczuć, które żywi Pani w stosunku do mężczyzn, gdy zbliża się Pani do nich.

Ponadto, jeśli chodzi o konkretne materiały, zapraszam do zapoznania się np z technikami mindfulness (znajdzie je Pani na internecie), w kwestii nauki odczytywania i zatrzymywania się nad swoimi uczuciami i sygnałami płynącymi z ciała, aby móc uzyskać lepszy wgląd w siebie.