Jak mam postępować po tym urazie kolana?

Witam ;) otóż ostatnio miałem upadek na rowerze w wyniku czego stłukłem kolano zdarlem skórę 3x4 cm ukazało się kolano po wizycie w szpitalu lekarz uznał że jest naruszona kelatka podrzepkowa która następnie mi usunął. Zalecenie doktora to oszczędzanie kolana - chodzenie o kulach trzymanie nogi ku górze szwy mam miec ściągnięte po 21 dniach. Pytania mam następujące - jak długi jest okres regeneracji kaletki? Jak długo muszę chodzić o kulach ? Czy zamiast kul mogę zastąpić je stabilizatorem? Moje pytania są spowodowane tym iż mieszkam w niemczech i mój język nie jest perfekt oraz nie dostałem pełnych odpowiedzi od lekarza z góry dziękuję za informacje i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Uraz kaletki podrzepkowej sprawia, że przestaje ona spełniać swoje funkcje, przez co nie przynosi organizmowi żadnej korzyści, a nawet może stanowić zagrożenie w postaci źródła zakażenia. Decyzja lekarza o usunięciu tego narządu na pewno była uzasadniona, ponieważ organizm może sobie bez niego poradzić.

Kaletka jest rodzajem błony maziowej znajdującej się pomiędzy rzepką a ścięgnami, czyli w miejscu, w którym odbywa się ruch w obrębie kolana. Ułatwia ona przesuwanie się poszczególnych struktur względem siebie, zmniejszając wzajemne tarcie. Rekonwalescencja po usunięciu kaletki trwa od 4 do 6 tygodni. Ważne jest, aby kolana nie przeciążać i dużo odpoczywać. Proszę stopniowo i z rozwagą wracać do normalnego funkcjonowania nogi. Zbyt szybkie i gwałtowne ruchy mogą spowodować ból i obrzęk stawu kolanowego. Życzymy zdrowia!

Nasi specjaliści odpowiedzieli już na podobne pytanie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaki-wplyw-na-zdrowie-moze-miec-brak-kaletki-podrzepkowej,

proszę także zapoznać się z artykułem

https://portal.abczdrowie.pl/kaletka-maziowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.