Jak przywrócić sprawność kolana?

Witam serdecznie prawie miesiąc temu doznałam urazu kolana na USG wyszło że mam krwiaka i naderwane 2 wiązadła (poboczne strzałkowe i krzyżowe tylne) od czasu urazu chodzę o kulach zeby nie obciążać nogi i okladam kolano mrożonkami 2 razy na dzień ale mimo ze uraz byl 3,5 tyg temu nadal nie moge wyprostować kolana w pełni , max do 150 stopni i dalej nie da rady bo odczuwam ból i blokadę czy można z takim urazem chodzić lub wykonywać jakies ćwiczenia aby przywrócić pełna sprawność ? Co robić ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z informacji zawartych w pytaniu wynika, że doszło u Pani do urazu kolana około 3 tygodni temu. Pomimo zastosowanego usztywnienia noga w dalszym ciągu jest niesprawna. Nie może Pani kolana wyprostować, a ruch powoduje ból. Wydaje się, że w tej sytuacji może być jeszcze zbyt wcześnie na podejmowanie poważniejszej aktywności, która mogłaby obciążać nogę. Zerwane ścięgna goją się dosyć długo, a niejednokrotnie ich zerwanie wymaga interwencji chirurgicznej. W tej chwili możemy zasugerować kontakt z ortopedą oraz fizjoterapeutą. Lekarz zapewne zbada Pani kolano ponownie i możliwe, że zleci RTG lub USG, aby sprawdzić w jakim stanie są więzadła. Jeśli będzie to odpowiedni moment, może zlecić także rehabilitację, aby powoli usprawniać kolano. Jeżeli natomiast wynik badania będzie dalej pokazywał nieprawidłowości i brak progresji gojenia, to konieczne będzie pozostanie przy usztywnieniu kolana i jego oszczędzaniu. Z tego też względu warto podjąć kontakt z lekarzem, aby dowiedzieć się, jakie powinno być dalsze postępowanie w Pani przypadku. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do pełnej sprawności.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-w-kolanie-zoltko-naturalnym-lekiem

https://portal.abczdrowie.pl/budowa-kolana-i-uszkodzenia-lakotki-wiezadla-rzepka

https://portal.abczdrowie.pl/spuchniete-kolano

https://portal.abczdrowie.pl/usg-stawu-kolanowego-charakterystyka-wskazania-opis-badania-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu

uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.