Jak mogę leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Podejrzewam u siebie zapalenie mieszków włosowych. Mam pełno czerwonych kropek na całych łydkach i trochę na udach. Ciężko w takiej sytuacji odsłaniać nogi więc moje pytanie brzmi jak się tego pozbyć samemu i jak zamaskować chociaż na jakiś czas?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Foliculitis, czyli zapalenie mieszków włosowych, może zamienić się w poważny problem, jeśli dojdzie do zakażenia gronkowcem złocistym. Dlatego należy dbać o higienę osobistą oraz o dezynfekcję depilatora czy maszynki do golenia. Warto też przecierać okolice guzków ropnych i krostek delikatnym żelem antybakteryjnym i dbać o przewiewne ubrania, które nie będą podrażniać zmian. Więcej o chorobie w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-mieszka-wlosowego.

Natomiast jeżeli miejsca po depilacji charakteryzują się tylko zaczerwienieniem, to raczej obstawiałabym podrażnienie spowodowane właśnie usuwaniem owłosienia. W takiej sytuacji warto sięgnąć po preparaty zwierające wyciąg z aloesu oraz krem z hydrokortyzonem. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://uroda.abczdrowie.pl/podraznienia-po-depilacji.

Jeżeli problem nawraca, to prawdopodobnie popełnia Pani kilka typowych błędów związanych z pozbywaniem się zbędnego owłosienia. Proszę pamiętać o doborze odpowiedniej pianki lub żelu do golenia – najlepiej hipoalergicznej oraz być może warto zastanowić się, czy stosowana przez Panią metoda depilacji/golenia nóg nie wymaga zmiany na inną.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.