Jak mogę pomóc osobie, która nadużywa leków przeciwbólowych?

Dodam, że jest to osoba chora psychicznie. Była w szpitalu psychiatrycznym dwa razy, drugi raz z powodu nadużywania tych leków, jednak po kilku tygodniach lekarz prowadzący uznał, że jest już gotowa do prowadzenia normalnego życia (ta kobieta jest samotna i ma 55 lat). Po wyjściu ona znowu przestała sobie radzić i wróciła do tego nawyku. Na pytanie dlaczego bierze te lekarstwa twierdzi, że boli ja głowa. Także pali papierosy. Na początku brała Apap, a teraz przerzuciła się na Ibuprom, dziennie zażywa około 6 tabletek. Wiem, że to ją w końcu zabije. Chcę jej pomóc, ale nie mam pojęcia jak. Proszę o jakąś radę, co mam zrobić?

ponad rok temu

Witam serdecznie,
Trudno mi doradzić Pani konkretny rodzaj pomocy, nie wiedząc np. na jaką chorobę leczy się Pani znajoma. Nadużywanie większości substancji ma pewne wspólne cechy, dlatego byłoby najlepiej, gdyby znajoma rozpoczęła psychoterapię odwykową - mogłaby zgłosić się w tym celu do poradni leczenia uzależnień. Jeśli choroba psychiczna stwarza w tym przypadku dodatkowe trudności, mogłaby uczestniczyć w programie terapii dla osób „z podwójną diagnozą”. Niestety, tego typu terapia nie jest dostępna w we wszystkich ośrodkach.
Być może warto zorientować się, czy w okolicy jest dostępna terapia w oddziale dziennym. Taki program terapii trwa zazwyczaj ok. 2 miesiące i jest dobrym pomostem między oddziałem całodobowym a codziennością.
Nadużywanie leków może być również objawem depresji, wymagającej skutecznego leczenia.
Pomóc w tym może psychiatra w poradni zdrowia psychicznego. Powinien on wskazać pacjentce dostępne możliwości terapii.

Serdecznie pozdrawiam