Jak pomóc osobie bliskiej chorej na depresję?

Witam,mam pytanie,brat 38 l,choruje na depresje,wczesniej zdniagnozowana ciężka depresja,miał przepisane leki które zażywał,a potem odrzucił,był na leczeniu w szpitalu zaburzeń i nerwic,wypisli go ponieważ nie chciał uczestniczyć w terapii,przyjmował leki,ale teraz po wypisaniu do domu nie przyjmuje leków,jego stan zdrowia pogorszył się,po prostu nic go nie interesuje,nie dba o higienę osobistą,nadużywa alkoholu,jest całkiem obojętny,czy to może być pogłębiająca się depresja,czy choroba psych?

Dzień Dobry,

Jedynym skutecznym sposobem wyleczenia z depresji jest praca terapeutyczna z problemami, które doprowadziły Brata do obecnego stanu zdrowotnego oraz praca nad poprawą umiejętności funkcjonowania w relacjach z innymi ludźmi.

To jest proces, by zacząć od nowa...(pomimo porażki).
By zbudować w sobie odwagę, by uwierzyć w siebie i zacząć od nowa, nawet jeśli teraz nie widać sensu.

Nie pozostaje nic innego, jak cierpliwie zachęcać Brata do świadomego podjęcia ponownej terapii, najlepiej indywidualnej.
Ważne jest, żeby komunikować Bratu, że jest ważny, może liczyć na wsparcie i że zawsze jest rozwiązanie.

Z przesłaniem odkrycia sensu,
Irena Mielnik-Madej