Jak mogę zahamować swój wzrost?

Dzień dobry, mam 20 lat i około 182 cm wzrostu. Chciałam się spytać czy są jakieś lekarstwa, hormony, które zahamują wzrost albo najlepiej trochę go zmniejszą i czy jest to możliwe w takim wieku.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma możliwości zahamowania wzrostu, zwłaszcza jeśli nie jest on związany z chorobami endokrynologicznymi, takimi jak np. gigantyzm (który swoją drogą występuje bardzo rzadko).

Podany przez Panią wzrost, który wynosi 182 cm nie sugeruje żadnych nieprawidłowości, jednak jeśli coś Panią niepokoi, to warto udać się do endokrynologa, który oceni Pani rozwój. Lekarz po wykonaniu odpowiednich badań będzie również w stanie ocenić, czy wzrastanie zakończyło się.

Proszę pamiętać, że w przypadku wzrostu znaczenie ma również genetyka. Jeśli więc rodzice lub dziadkowie wyróżniają się wysokim wzrostem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że i Pani będzie równie wysoka. Proszę nie traktować wysokiego wzrostu jako wady.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zahamowac-wzrost, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-aby-zahamowac-wzrost.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.