Jak można obniżyć wartość TSH?

Czy można zmienić wartość TSH? 3 lata temu robiłam badanie krwi na tsh, wyszło 2,400. W tym roku było już 3,500. To jeszcze nie jest niedoczynność, lecz moja mama choruje I boję się , że mi też grozi ta choroba. Stąd pytanie : czy poprzez odpowiednią dietę, ewentualnie suplementy można obniżyc wartość TSH? I jeszcze jedno: czy woda mineralna z jodem ma jakieś działanie? Na butelce pisze, ze jedna szklanka zaspokaja dzienne zapotrzebowanie organizmu na jod.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Na poziom TSH wpływa głównie ilość hormonów produkowanych przez tarczycę. Gdy ich ilość się zmienia, zmienia się również poziom TSH. Na razie Pani wyniki są w normie. Nie jest powiedziane, że skoro Pani mama choruje na niedoczynność, to i Pani będzie chorowała. Nie da się regulować poziomu TSH dietą.