Jak można odbudować szkliwo?

Witam serdecznie, Ostatnio byłem na czyszczeniu zębów u dentysty i dodatkowo poprosiłem go o wygładzenie i wypolerowanie górnej jedynki która delikatnie została u szczerbiona. Zamiast tego wytarł, zeszlifował ją mechanicznie od strony wewnętrznej po całej linii niszcząc w ten sposób dobre szkliwo. W konsekwencji powstał dyskomfort w postaci szorstkiej i porowatej powierzchni gdzie dentysta próbował skorygować to gumką, niestety z mało pozytywnym efektem. Pojawiła się również nadwrażliwość zęba podczas picia i spożywania posiłków. Pragnę odbudować to starte szkliwo. Słyszałem o kilku metodach mianowicie: 1. Amorficzny fosforan wapnia. 2. Implantacja szkliwa na poziomie molekularnym. Czy ktoś w Polsce to wykonuje ? 3. Peptydy odbudowujące szkliwo. Nie wiem czy jest to możliwe i ewentualnie w jakiej formie ? 4. Produkty z dodatkiem amelogenin. 5. Tideglusib który podobno odbudowuje zęby ? Czy jest tu jakiś fachowiec który mi pomoże ewentualnie podejmie naprawy ?
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy pasta pomoże odbudować zniszczone szkliwo?

Witam. Czy pasta bioreapair pomoze w odbudkwie lekko przetartego mechanicznie szkliwa gornej jedynki?
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Nie. Szkliwo jest martwą tkanką, nie posiada żywych komórek, więc nie ma zdolności do regeneracji – pasta nie odbuduje szkliwa. Raz uszkodzone np. utracone na skutek urazu mechanicznego już nigdy się nie odbuduje. Z tego względu korzystnie wpłynie fluor obecny choćby w paście do zębów, który zabezpiecza taki osłabiony ząb przed próchnicą, kruszeniem, pęknięciem czy przebarwieniem.
Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Preparat z zawartością 10 % hydroksyapatytu na odbudowanie szkliwa

Czy preparat zawierający 10 proc. hydroksyapatytu pozwoli przynajmniej częściowo "odbudować" utracone szkliwo?
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

Proszę koniecznie udać się do lekarza stomatologa, po badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.

0

Witam.

Preparaty tego typu w pewnym stopniu sa w stanie wzmocnic szkliwo. Mozna jest stosowac na zeby. Niekoniecznie uda sie odbudowac. Jest to pojecie dosc szerokie. Lecz ze wzgledu na brak aktywnego metabolizmu szkliwa, preparaty nalezy pozostawic na pewien czas na zebach. Jesli sa to preparaty zawierajace fluor, prosze ich nie polykac! 15 minut po umyciu zebow wystarczy. Z kazdym preparatem nalezy skonsultowac sie z lekarzem. Jesli nie posiadaja fluoru, wowczas mozna pozostawic je na noc, np. na szynar relaksacyjnych (jesli pacjent takie uzytkuje) lub na zwyklych nakladkach do wybielania. Oczywiscie szyny i nakladki jedynie po konsultacji z lekarzem. Bardzo dobrym preparatem jest rownie GC Tooth Mousse. Nie zawiera fluoru.

Pozdrawiam
Lek. dent. Kamil Stefański
www.dentim.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty