Jak ocenić taką morfologię krwi u 25-latki?

Witam, co oznaczają poniższe wyniki morfologii? Dodam, że jestem pół roku po porodzie przez cc i karmię piersią, ale podobne wyniki miałam też przed ciążą Żelazo 49.2ug/dL min 50 max 170 Bazofile 1,5% min 0,1 max 1,2 MCV 78,9fl min 79,4 max 94,8 MCH 25,1pg min 25,6 max 32,2 MCHC 31,9g/dl min 32,2 max 35,5

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi, zwłaszcza w tak ważnym okresie, jak karmienie piersią. Nie wspomniała Pani, czy występują jakieś niepokojące objawy lub choroby przewlekłe wymagające stałego leczenia.

Należy podkreślić, że podczas laktacji często dochodzi do niedoborów różnych witamin, jak i składników odżywczych, co jest dość naturalną sytuacją.

Na podstawie wskazanych wyników krwi, można by stwierdzić, że wystąpiły pewne, ale i nieznaczne odchylenia niektórych parametrów od ustalonych norm referencyjnych.

Jednakże nie powinny mieć one większego znaczenia diagnostycznego i prawdopodobnie świadczą o niewielkiej niedokrwistości. Można dodatkowo wykonać oznaczenie poziomu ferrytyny oraz retilukocytów.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy stacjonarną konsultację z lekarzem internistą, aby po ocenie wyników badań mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/morfologia-krwi-obwodowej

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-krwi

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.