Jak ocenić ten posiew moczu?
Dzień dobry. Zrobiłam badanie posiew moczu - wynik bakteria pałeczki ropy błękitnej wrażliwa na konkretne antybiotyki wskazane w antybiogramie. Usg układu moczowego prawidłowe bez zalegania. Czy wprowadzenie do leczenia leku, którego substancją czynną będzie jeden z antybiotyków z antybiogramu powinno doprowadzić do zlikwidowania tej bakterii czy należałoby podjąć jeszcze jakieś inne działania? Dziękuję za pomoc.

KOBIETA, 56 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam, Pseudomonas aeruginosa to bakterie niełatwe w leczeniu. Są jednymi z najpowszechniejszych, a zarazem najbardziej niebezpiecznych oraz opornych w leczeniu bakterii. Pałeczka ropy błękitnej jest odporna na środki dezynfekujące i większość antybiotyków. Dlatego też w leczeniu chorób wywołanych przez nią stosuje się często leczenie skojarzone, polegające na podawaniu dwóch antybiotyków z grup, na które wrażliwa jest bakteria. Jednak należy pamiętać, że może występować w moczu, nie dając żadnych objawów chorobowych – atakuje tylko w przypadku, gdy spada odporność organizmu. Dlatego na choroby przez nią wywołane narażeni są zwłaszcza pacjenci szpitalni oraz osoby z niedostatkami w funkcjonowaniu systemu immunologicznego (np. osoby starsze lub chore na AIDS). Nie napisała Pani nic o tym, czy cierpi Pani na infekcję – jeśli badanie ogólne moczu jest prawidłowe, to nie wdraża się leczenia antybiotykiem. Dodatkowo istnieje możliwość przyjęcia szczepionki przeciw pałeczkom ropy błękitnej. Można stosować ją profilaktycznie, leczniczo przy zakażeniu bakterią, a także u osób, które z jakichś powodów są szczególnie narażone na zachorowanie. Więcej o bakterii przeczyta Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/paleczka-ropy-blekitnej-zarazenie-zapobieganie-zakazeniu-leczenie.