Jak ocenić ten wynik MR u 32-latki?

Prosze o interpretacje opisu MR 32latki W śródpiersiu górnym obecna przetrwała grasica częściowo wykazująca cechy stłuszczenia, o dość jednorodnych sygnałach wymiarów 16x27x 45mm ( ap x sd x cc) otoczona tkanką tłuszczową. Zmiana nie wykazuje istotnego wzmocnienia po dożylnym podaniu środka kontrastowego. Nie stwierdza się cech zaburzeń swobodnej dyfuzji. Sąsiednie struktury bez cech obrzęku nacieku. Nie stwierdza się obecności patologicznych węzłów chłonnych. Tarczyca jednorodna niepowiększona. W badanym zakresie innych istotnie klinicznie zmian nie stwierdza się. Czy w tej grasicy jest coś nieprawidłowego?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani tak dokładną diagnostykę, aby sprawdzić stan swojego zdrowia. Nie wspomniano, z jakiego powodu było wykonywane badanie oraz, czy występują u Pani pewne choroby przewlekłe.

Analizując obraz badania rezonansu, można stwierdzić, że grasica uległa stłuszczeniu. Prawdopodobnie nie powinna mieć to na dzień dzisiejszy większego znaczenia diagnostycznego. Zalecona powinna być obserwacja jej ewentualnego rozrostu. To dość istotne, gdyż powiększenie grasicy może wiązać się z wystąpieniem miastenii, czyli męczliwością mięśni. Takiej przypadłości nie powinno się już ignorować.

Według badania rezonansem, pozostałe narządy wystąpiły bez uchwytnych zmian.

Zalecamy Pani w razie wszelkich wątpliwości konsultację z lekarzem endokrynologiem oraz internistą. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została przedstawiona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/grasica

https://portal.abczdrowie.pl/usg-grasicy

https://portal.abczdrowie.pl/miastenia-nuzliwosc-miesni

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.