Jak odczytać taką tomografię zatok?

Witam, Od lat nawracające problemy zwłaszcza z porannym katarem, spływającej wydzielinie po tylnej ścianie gardła, raz/dwa razy do roku zapalenia zatok, bóle w okolicy oczodołów, oczu. Wynik TK: - w lewej zatoce szczękowej polipowate/torbielowate zgrubienie błony śluzowej średnicy 25mm, w prawej zatoce szczękowej odcinkowe zgrubienia błony śluzowej do 9mm, komórki sitowia częściowo bezpowietrzne, kompleksy ujściowo-przewodowo obustronnie drożne, przewody nosowe obustronnie o zachowanym świetle, małżowiny nosowe prawidłowo wykształcone, przegroda nosowa skrzywiona w stronę prawą. Będę wdzięczny o interpretację, ponieważ otrzymałem skierowanie na operację zatok, przegrody i małżowin. Pozdrawiam, (lat 47)

Przykro mi. Sam oceniam wyniki TK zatok i sam muszę zbadać chorego. To 2 czynniki niezbędne do dalszej kwalifikacji chorego i wytyczenia drogi jego terapii. Operacja w obrębie głowy i szyi to nie wizyta u fryzjera. Opisy radiologów TK zatok często są odmienne od naszych opisów czyli chirurgów głowy i szyi, laryngologów. Jeżeli dać wiarę opisowi radiologa to w Pana zatokach nie ma tragedii i wskazań do operacji. Proszę przyjechać z płytą cd TK lub udać się na konsultację do klinicysty w Warszawie operującym zatoki endoskopowo.