Jak odstawiać leki przeciwdepresyjne?

Witam, Mam depresję i nerwicę lękową. Biorę Depratal 60 mg po całej tabletce. Psychiatra przepisał mi 4 opakowania. Kończy mi się już ostatnie opakowanie ale nie chcę już brać tego leku. Jeśli chodzi o lęki to ich nie mam, ale depresja utrzymuje się cały czas. Wcześniej brałam trittico i mozarin i depresja też się utrzymywała. Nie wiem czy w ogóle jakiekolwiek tabletki pomagają na depresję i na to żebym cieszyła się życiem i nie była ciągle smutna i zdołowana. Nie wiem już co może pomóc mi na depresję. Chyba nic. Może po prostu taka już moja natura. Ale wracając do tematu czy mogę odstawić z dnia na dzień te tabletki czy jakoś stopniowo? Wiem że powinnam poradzić się mojego psychiatry ale nie chcę dlatego piszę tutaj. Proszę o radę jak ma wyglądać odstawienie tabletek. Dziękuję.
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jakie mogą być objawy podczas odstawiania leku przeciwdepresyjnego?

Niedawno odstawiłam lek przeciwdepresyjny, ponieważ już dobrze się czułam i od pewnego czasu (w porozumieniu z lekarzem) zmniejszałam dawki. Chciałabym się dowiedzieć, jakie mogą być skutki odstawienia. Od 2 dni boli mnie głowa i zastanawiam się, czy to ma związek.

KOBIETA ponad rok temu

Po przerwaniu leczenia lekami przeciwdepresyjnymi z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny mogą pojawić się objawy niepożądane, określane jako tzw. zespół dyskontynuacji.

Zespół ten dotyczy ok. 20% pacjentów przerywających terapię lekami z tej grupy. Zespół dyskontynuacji może pojawić się po przerwaniu leczenia każdym lekiem przeciwdepresyjnym. Większe ryzyko wystąpienia objawów dotyczy leków o krótkim okresie półtrwania, np. paroksetyny i fluwoksaminy. Ryzyko to jest również tym większe, im dłużej jest stosowany dany lek.

Objawy związane z zaprzestaniem przyjmowania leków pojawiają się najczęściej w ciagu 1-3 dób od całkowitego odstawienia lub w trakcie stopniowego obniżania dawki leku. Najczęściej występujące objawy to:
- bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi,
- zaburzenia widzenia,
- objawy grypopodobne: osłabienie, bóle mięśniowe, dreszcze,
- drętwienia i pieczenia skóry, wrażenie ,,przeszywającego prądu", dotyczy głównie skóry twarzy,
- nudności, wymioty,
- niepokój, drażliwość, płaczliwość, zaburzenia pamięci i koncentracji,
- bezsenność, koszmarne sny.

Objawy odstawienia leku mogą być mylnie rozpoznawane jako np. infekcja wirusowa lub nawrót depresji. W przypadku nasilonych objawów zaleca się powrót do stosowania leku i jego powolne odstawienie. Objawy łagodne nie wymagają dodatkowego leczenia i mijają samoistnie w ciągu kilku, kilkunastu dni. Większość zespołów dyskontynuacji ma łagodny charakter i ustępuje w ciągu 14 dni.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy leki przeciwdepresyjne są skuteczne?

Jestem ciekawy, czy dobrze rokuje lek przeciwdepresyjny, który na początku terapii wywołuje bardzo mocno nasilone niepożądane objawy, zgodne zresztą z wyszczególnieniem ich przez producenta leku? Pytanie może wydawać się paradoksalne, ale czytałem artykuł, że silnie nasilone negatywne objawy na początku terapii oznaczają, że lek działa na organizm i dobrze rokuje w dalszej kontynuacji leczenia nim epizodu depresji (gdy się ,,całkowicie rozkręci")...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu
Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Nie jestem lekarzem, więc trudno mi jest wypowiadać się na temat działania leków przeciwdepresyjnych. Myślę jednak, że ich działanie zależy od konkretnego pacjenta, a ponadto od rodzaju zastosowanego leku. Antydepresanty bowiem to szeroka grupa leków, obejmująca SSRI – selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, SNRI – inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny, IMAO – inhibitory monoaminooksydazy, TLPD – leki trójpierścieniowe, NRI – inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny itp. Farmakoterapia jest na pewno skutecznym sposobem leczenia zaburzeń nastroju. Na początku leczenia pacjenci mogą odczuwać wiele skutków ubocznych stosowanych preparatów, ale w perspektywie długofalowej leczenie okazuje się skuteczne. Nie wiem, czy istnieje prawidłowość, że mocno nasilone niepożądane objawy po przyjęciu środka antydepresyjnego na początku terapii wiążą się z tym, że dalsze leczenie będzie bardzo skuteczne, gdyż lek dobrze oddziałuje na organizm (mózg). Myślę, że nie jest to jakaś prawidłowość, więc nie czyniłabym tego typu generalizacji. To są chyba raczej mity i przesądy podwórkowe. Leczenie zawsze dostosowuje się indywidualnie do każdego pacjenta i powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza psychiatry. Więcej o anydepresantach można przeczytać tutaj:

http://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwdepresyjne
http://portal.abczdrowie.pl/srodki-antydepresyjne
http://portal.abczdrowie.pl/antydepresanty

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty