Szanowna Pani, karmienie piersią spełnia podwójną rolę. Nie jest to tylko zapewnienia dziecku pokarmu, ale również zaspokojenie potrzeby bliskości z drugim człowiekiem, najważniejszą osobą w życiu dziecka - mamą. Dlatego przy odstawieniu dziecka od piersi należałoby zadać sobie kilka pytań: W jakich sytuacjach dziecko prosi o pierś? Czy tylko kiedy jest głodne/spragnione? Czy może w momentach napięcia emocjonalnego? Czy dziecko domaga się piersi po posiłkach? Jak często prosi o pierś, kiedy ma mamę tylko dla siebie? Po odpowiedzeniu sobie na te pytania, będzie Pani łatwiej podjąć decyzję, w jaki sposób tego dokonać.
Zalecałabym łagodne i stopniowe odstawienie piersi. Po pierwsze niech Pani określi czas w jakim ma się ono zakończyć (np. 3 - tyg), karmienie dziecka niech będzie tylko wtedy, kiedy naprawdę się ono tego domaga. Na początku może Pani zrezygnować z 1 karmienia raz na 2-3 dni (np. porannego), później zwiększać tę częstotliwość.
Ważne jest, aby wraz z mniejszą częstotliwością karmienia, zwiększyć ilość interakcji z dzieckiem. Zaspokajać potrzebę bliskości. Niech Pani rozmawia z dzieckiem, ze nie ma już "cycusia", że mleczko się kończy, ale jest przytulanie, całowanie i wspólna zabawa.
Życzę powodzenia i pozdrawiam.
Dzień dobry,
Relacja matka- dziecko jest wyjątkowa, dzięki karmieniu piersią mogła Pani doświadczyć niepowtarzalnej bliskości z córeczką. Jeśli karmienie nie sprawia Pani przyjemności,przeżywa Pani w związku z tym stres i frustrację, to nie ma sensu się do tego zmuszać. Ważniejsze jest to jak Pani się czuje w relacji z dzieckiem, niż to w jaki sposób jest karmione.
Witam,
nie ma uniwersalnego typu odstawienia dziecka od piersi, natomiast trzeba się liczyć z zawirowaniem uczuć przy tej okazji, może wystąpić poczucie straty, odrzucenia, zawodu, niepokoju i to po obydwu stronach barykady, zarówno u matki jak i dziecka. Proces karmienia piersią często kończy się naturalnie, gdy dziecko coraz częściej zaczyna szukać innych źródeł pożywienia, jednak taką decyzję podejmują również matki same. Często w przemęczeniu łatwo pochopnie podjąć taką decyzję, ale już nie będzie odwrotu od niej a może pozostać uczucie żalu. Tak więc pozostanie jeszcze decyzja: odstawienie częściowe, nagłe lub planowane (której jest najbardziej zbliżone do naturalnego procesu kończenia karmienia, nie grozi problemami z piersiami, pozwala zarówno dziecku jak i matce przyzwyczaić się do nowej sytuacji), które polega na opuszczeniu jednego karmienia na dwa, trzy lub więcej dni. Ważne jest konsekwentne realizowanie planu. Pomocne może być: karmienie piersią tylko wtedy gdy dziecko się tego domaga; nie siadanie w miejscu, gdzie Pani zazwyczaj karmiła dziecko; opóźnianie pory karmienia poprzez odwracanie uwagi; skracanie czasu karmienia; spanie poza domem przez kilka dni może przyzwyczaić dziecko do tego że nie ma dostępu do piersi mamy.
Sygnałem, że proces odstawienia przebiega za szybko mogą być: ssanie palca, prześcieradła, zwiększony lęk separacyjny, obgryzanie paznokci, częstsze budzenie się, marudzenie, jąkanie – i trzeba wtedy zwolnić tempo odstawienia lub odłożenie tego planu na później.
Pozdrawiam
Elwira Chruściel
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Odstawienie niemowlęcia od piersi – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Jak odstawić dziecko od piersi? – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Jacek Zachwieja
- Jak odstawić 2-letnie dziecko od piersi? – odpowiada
- Czy powinnam odstawić dziecko od piersi? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak odstawić 17-miesięczne dziecko od piersi? – odpowiada Lek. Katarzyna Szymczak
- Odstawienie dziecka od piersi w nocy – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Nie mogę odstawić dziecka od piersi - jak to zrobić? – odpowiada Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
- Czy muszę odstawić starsze dziecko od piersi? – odpowiada Lek. Magdalena Kowalska
- Karmienie piersią 13-miesięcznego dziecka a ciąża – odpowiada Milena Lubowicz
- Czy odstawienie teraz piersi od dziecka jest konieczne? – odpowiada Lek. Maja Sidor-Lenkiewicz
artykuły
Karmienie piersią - zalety, pierwsze karmienie, ułożenie matki i dziecka, czas karmienia, odstawienie
Karmienie piersią to nie tylko wyzwanie dla począt
Rozwój noworodka
Rozwój niemowlaka w pierwszym miesiącu życia zaważ
Czy znasz wszystkie sposoby na karmienie dziecka, by było najedzone i prawidłowo przybierało na wadze?
Karmiąc piersią, nie da się dokładnie określić