Jak odstawić dziecko od piersi?

Jak odstawic dziecko od piersi kiedy nie chce jesc z butelki?Obecnie syn ma 9 mies.chciala bym zaczac odstawiac kiedy skonczy rok,ale nie wiem jak sie do tego zabrac.

Szanowna Pani,
Proces zupełnego zaniku laktacji może trwać nawet kilka miesięcy.
Jeżeli Pani poczuje, że piersi robią się twarde i nabrzmiałe, należy odciągnąć pokarm. Można pić napar z szałwii i okładać piersi liśćmi z białej kapusty. To spowoduje stopniowe zanikanie laktacji.
Dziecko należy zachęcać do picia mleka z butelki. Okres karmienia 9 miesięcy jest zupełnie wystarczający.

Warto wziąć również pod uwagę czynniki psychologiczne w Pani relacji z dzieckiem. Często kłopot z odstawieniem dziecka od piersi wiąże się z tym, że jest to decyzja ambiwalentna, tj. matka z jednej strony tego pragnie (bo np. oznacza to dla niej większa swobodę), a z innych powodów nie chce (przeżywanie rozstania z tą jedyna w swoim rodzaju funkcja karmienia piersią). Dlatego nie jest również wystarczająco "przekonywująca" dla dziecka np na poziomie języka niewerbalnego, języka ciała.
Dlatego warto najpierw warto porozumieć się samej ze sobą, bo potem przekłada się to na działania wobec dziecka, ich zdecydowanie i konsekwencję, np. w przyzwyczajaniu dziecka do butelki.
Inną sprawą jest to, że jeśli dziecko nie korzystało do tej pory z butelki, może mieć kłopot z szybkim przestawieniem się na nią. Warto wtedy m.in. odciągać własny pokarm i podawać go w butelce, przez co picie z niej stanie się o wiele bardziej atrakcyjne dla dziecka.