Niskie płytki krwi a podniesienie ich poziomu

witam, proszę o rade w sprawie niskich płytek krwi. Ostatnio byłem na pobieraniu krwi. Wyniki morfologii wykazały, że mam niskie płytki krwi - dokładny poziom płytek krwi wyniósł 67.Co to oznacza i jak podnieść wyniki niskich płytek krwi? Jakie mogą być przyczyny tak niskich płytek krwi? Czy ma to duży wpływ na zdrowie? Jakie inne badania powinienem wykonać? Czy tak niski poziom płytek krwi może świadczyć o poważnych dolegliwościach zdrowotnych? Jeżeli tak, to jakich? Co powinien zalecić w takim przypadku lekarz? Czy przyjmowane leki mogą wpłynąć niekorzystnie na poziom płytek krwi? Do jakiego lekarza najlepiej się zgłosić? Do rodzinnego? A może do specjalisty? I czy jest coś jeszcze, co powinienem wiedzieć w przypadku niskich płytek krwi? Może uważać na jakieś leki albo coś takiego? Z góry dziękuję za każdą informację i każdą odpowiedź w mojej sprawie. Serdecznie pozdrawiam.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam płytki krwi odpowiadają za krzepnięcie krwi i ich poziom poniżej 50 jest niebezpieczny dla zdrowia, a u zdrowych ludzi poziom płytek powinien być na poziomie > 150.
Stwierdzona małoplytkowość wymaga dalszej diagnostyki i powinna być leczona, proponuję zgłosić się do hematologa lub lekarza chorób wewnętrznych. Przyczyną małopłytkowości mogą być zarówno niedobory witamin, przyjmowane leki, jak i działanie promieniowania, choroby nowotworowe.