Czy taki wynik płytek krwi powinien mnie martwić?

Witam Otrzymałam wynik krwi wszystko wyszło w normie poza Plytkami krwi które wyszły za niskie 115 tys/ul* czy mam sie czym martwic? Proszę o odpowiedz bo odchodze od zmysłow, Chciałam dodac ,że moj lekarz rodzinny przepisał mi tylko witaminy z grupy B i kazał powtorzyć wyniki za miesiac.
KOBIETA, 32 LAT 6 miesięcy temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie,

przede wszystkim proszę nie martwić się na zapas. Niski poziom płytek krwi określany jest małopłytkowością lub niskopłytkowością. Jedną z przyczyn takiego stanu jest właśnie niedobór witaminy B12 – stąd zapewne takie zalecenia lekarza o suplementacji i powtórzeniu badań za miesiąc.

Inne możliwe przyczyny to: choroby autoimmunologiczne, choroby wątroby, uszkodzenie szpiku (np. przez czynniki środowiskowe, takie jak związki chemiczne, leki lub promieniowanie) czy niedobór kwasu foliowego. Proszę stosować się do zaleceń lekarza. Jeśli niski poziom płytek będzie nadal się utrzymywać, to zaleci on dalsze postępowanie.

Więcej na temat małopłytkowości można przeczytać w artykule, który znajduje się pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/trombocytopenia.

Inne pytania o tę przypadłość umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-podniesc-niski-poziom-plytek-krwi,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niski-poziom-plytek-krwi-a-zagrozenie-bialaczka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niski-poziom-plytek-krwi-i-bol-miesni-rak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty