Jak pomóc mojej siostrze?

Witam . Pisze w pewnej sprawie. Siostra ma 13 lat . Dziś pękła i powiedziała że od pewnego czasu ma jakieś dziwne wrażenie że ktoś ja obserwuje , podsluchuje . Ubierajac się chowa telefon gdzie popadnie byle nie był na wyciągnięcie wzroku. Nigdy żadna obca osoba nie miała telefonu jej w ręku aby mogła zrobić coś w brew jej woli . Siostra bardzo rzadko chce wychodzić z domu , trzeba robić to już siła. Najchętniej siedzialaby w domu z telefonem w ręku. Przez ostatnie czasy bardzo dużo oglądała różnych rzeczy na stronach internetowych. Typu tik tok czy instagram. Jeśli czegoś nie może zrobić na telefonie jest bardzo nerwowa reaguje płaczem . W świecie realnym też stała się bardziej nerwowa. Więcej krzyczy nie kontrolując tego , więcej pyskuje. Gdzie się udać z takimi objawami , co zrobić, jak pomóc?

Witam

Opisane objawy wskazują , że siostra może mieć problem z uzależnieniem od telefonu i internetu , co skutkuje obsesyjnym obserwowaniem określonych portali czy stron internetowych. Brak dostępu do urządzenia wyzwala u niej złość, agresję i brak kontroli nad swoimi emocjami. Ponieważ siostra jest w wieku szkolnym, można skorzystać z pomocy psychologa w najbliższej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, który zdiagnozuje opisane zachowania i zaproponuje terapię, bądź pokieruje do innego specjalisty. Jednak na wizytę do Poradni z dzieckiem musi się zgłosić prawny opiekun dziecka. Wizyta jest bezpłatna .

Pozdrawiam

Anna Szyda