Jak pomóc schudnąć osobie otyłej z podwyższonym ciśnieniem?

Witam!!! Mój mąż ma 34 lata i otyłość brzuszną BMI 41. Od niedawna ma wysokie ciśnienie i puls. Od czterech dni bierze raz dziennie rano Axudan (160 25mg) i doraźnie w razie złego samopoczucia jeszcze Captopril. Pierwszego dnia brania leków ciśnienie było cały czas około 190/110. Dziś miał mierzone 3 razy: 7:00: 169/114 puls 103, 10:00: 170/103 puls 109, 13:00: 141/77 puls 106. Taki puls utrzymuje się od początku. Boję się, że mąż może dostać zawału. On pracuje fizycznie codziennie więc ruch ma zapewniony. Ale lubi sobie wypić piwko po pracy i nie da sobie przetłumaczyć. W dodatku przy podwyższonym ciśnieniu ma mdłości, czasem wymiotuje. Co robic??? Proszę o pomoc

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,
W takim przypadku radziłabym zwrócić się do dietetyka, który w oparciu o badania, stan zdrowia, tryb życia ustali odpowiednią dietę.
W międzyczasie warto wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców, chudego nabiału i mięsa, tłustych ryb morskich, produktów pełnoziarnistych. Bardzo ważna jest także odpowiednia ilość płynów, najlepiej wody i rezygnacja z alkoholu.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka