Jak poprawić stan skóry po leczeniu trądziku?

Witam. Od około 10 roku życia zmagałam się z trądzikiem. W wieku 20 lat rozpoczęłam kuracje izotekiem. Trwała ona około pół roku i przyniosła skutki. Obecnie mam 24 lata i do tej pory cera może nie była idealna, zdarzały się wypryski, raz było ich więcej raz mniej, jak to u ludzi bywa. Ale od jakiegoś pół roku na moich policzkach wyskakuja podskórne gule, czasem są czerwone, czasem ropne, czasem jest ich więcej, czasem mniej. Niestety mam tendencje do wyciskania, chociaż z nią staram się walczyć. Do sedna. Od około miesiąca... Moje policzki są w tragicznym stanie, szczególnie prawy. Nie dość, że jest na nich sporo pryszczy to również pozostałości po zagojonych pryszczach, przebarwienia. Bardzo mnie to dołuje, tym bardziej, że przez długi czas moja cera nie sprawiała większych problemów. Czy są jakieś skuteczne leki bez recepty dostępne w aptekach typu maści? Zakupiłam kilka rodzajów krewmow, bardziej matujący, nawilżający, serum nawilżające, serum punktowe na wypryski, pastę cynkowa, tak aby wysuszyć co trzeba ale też dostarczyć odpowiedniego nawilżenia. Dopiero zaczynam moje,, leczenie " ale moze moge liczyć na jakie porady? Nie chciałabym wracać do izoteku. Bardzo proszę o pomoc....

Mgr Anna Pujanek Dietetyka, Leszno

Dzień dobry, najważniejsze jest ustalenie przyczyny trądziku - czy jego podłoże jest hormonalne, czy też ma źródło w niedoborach, alergiach/nietolerancjach lub dysbiozie jelitowej? Dopiero po znalezieniu źródła można podjąć odpowiednie kroki i wyleczyć trądzik stosując odpowiednio skomponowaną dietę i pielęgnację domową/gabinetową. Pozdrawiam