Jak poprawić wyniki badań hormonalnych u 31-latka?

Dzień dobry, Mężczyzna 30l 112kg wagi, wysportowanej budowy ciała. Kilka lat temu eksperymentowałem ze środkami typu testosteron propionat, oraz innego rodzaju sterydami. Po kuracji nie wykonywałem odblokowania własnej produkcji testosteronu licząc na to, że wszystko samo wróci do normy. Na dzień dzisiejszy jestem osobą bardzo ospałą, brak energii jest przytłaczający. Nie ważne czy w ciągu doby śpię 8h, 12h zawsze budzę się tak samo zmęczony. Do tego dochodzi rozdrażnienie oraz brak libido. Zrobiłem badania na które skierował mnie lekarz pierwszego kontaktu, pokazałem mu wyniki i otrzymałem skierowanie do endokrynologa, niestety czas oczekiwania jest druzgocący, umowie się na wizytę prywatnie jednak wcześniej chciałbym zapytać, czy endokrynolog rzeczywiście pomoże na moje przypadłości. Jaka terapię może zastosować oraz czy być może lepsza będzie wizyta u lekarza innej specjalizacji. Moje wyniki Estradiol 16 pq/ml Testosteron 2,36 ng/ml Kortyzol 16,5 uq/dl Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana obawy związane ze stanem swojego zdrowia. Prawidłowo, że odbył Pan już wizytę u lekarza rodzinnego i wstępnie została wykonana diagnostyka. Takie postępowanie pomoże wskazać przyczyny danych dolegliwości.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki hormonalne, można by stwierdzić, że prawdopodobnie większość parametrów wystąpiła w ustalonych normach referencyjnych, zaś poziom testosteronu okazał się za niski. Istnieje przypuszczenie, że ma to związek z przyjmowanymi w przeszłości specyfikami, przeznaczonymi do budowy masy mięśniowej.

Testosteron jest bardzo istotnym hormonem odpowiedzialnym między innymi za kształtowanie męskich narządów płciowych, rozkład tkanki tłuszczowej, czy przyrost masy mięśniowej. Wpływa on również na rozwój owłosienia oraz poziom libido.

Prawdopodobnie Pana dotychczasowe objawy są skutkiem zbyt niskiego poziomu wskazanego hormonu.

Zalecamy tutaj konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po analizie badań podejmie decyzję o dalszych krokach działania i leczeniu, aby poprawić Pana jakość życia.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-testosteron

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-niedoboru-testosteronu-rozmowa-z-dr-markiem-derkaczem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.