Jak poradzić sobie z drganiem kończyn?

Witam, Od prawie dwóch miesięcy mam drgania mięśni - głównie kończyn górnych i dolnych, ale nie ma wyjątku. Drgania pojawiają się codziennie i w tym samym czasie praktycznie wszystkie moje stawy zaczęły głośno chodzić i przeskakiwac. Niektóre pracują dosyć głośno jakby byly "nienasmarowane". Obie te dolegliwości starają się uporczywe. Dzwonilem do lekarza pierwszego kontaktu i polecono mi brać saszetki na stawy i preparaty magnezowe na drgania miesni. Niestety nie pomogło mi to.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywane przez Pana objawy polegające na mimowolnych drganiach mięśni mogą wskazywać na jakieś zaburzenie o podłożu neurologicznym, dlatego wskazanym byłoby umówienie się na konsultacje do neurologa.

W takiej sytuacji powinien Pan wykonać badanie EMG (elektromiograficzne), polega ono na przyczepieniu do ciała pacjenta elektrod naskórnych, które rejestrują drgania mięśni w fazie spoczynku i przy różnych aktywnościach. Badanie to pozwala wykryć nieprawidłowości w nerwach i mięśniach, dzięki czemu istnieje możliwość szybkiej reakcji i leczenia.

Drgania mięśni mogą też występować przy nerwicy i niedoborach w suplementacji niektórych witamin. Jeżeli za pomocą badań stwierdzi Pan ubytki potasu i magnezu, to w razie braku jakichkolwiek przeciwwskazań, może je Pan zacząć uzupełniać.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, z którego dowie się Pan więcej o badaniu z pomocą elektromiogramu:

https://portal.abczdrowie.pl/emg

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.