Jak poradzić sobie z miejscem po odciętym opuszku palca?

Dzień dobry, pół roku temu odcięłam sobie opuszek, natomiast po przyklejeniu plastrem, psikaniu octaniseptem ładnie się goiło. Niestety opuszek w tym miejscu jest twardy i wygląda jak odcisk. Mam w nim czucie. Jest nawet przeczulony. Czy jest jeszcze szansa coś z tym zrobić? Z góry dziękuję za odp.
KOBIETA, 30 LAT 4 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

po odcięciu opuszków palców na skutek nieprawidłowego procesu gojenia przerwania ciągłości skóry, mógł powstać tzw. bliznowiec, czyli przerośnięta, wypukła i stwardniała blizna powstająca w miejscu urazu. Więcej na jego temat można przeczytać na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/keloid.

Zalecałabym jednak konsultację z dermatologiem lub chirurgiem, którzy mogliby ocenić stan palca i zaproponować odpowiednie leczenie, takie jak stosowanie specjalnych maści lub zabiegów, które mogą pomóc w zmiękczeniu zgrubienia oraz poprawić wygląd palca. Warto również unikać czynników, które mogą podrażniać tę okolicę, a także regularnie nawilżać skórę, co może przyczynić się do jej lepszego wyglądu i komfortu.

Zachęcamy także do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-zgrubienie-w-miejscu-rany-szarpanej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.