Czy po usunięciu zmiany skórnej pojawi się bliznowiec?

Dzień dobry, na moim ciele występuje dużo znamion, w tym parę odstających. 5 z nich usunęłam kilka lat temu chirurgicznie, teraz zostały mi 2, z czego jeden na ręce mi nie przeszkadza, ponieważ jest mały, ale na twarzy w przeciągu kilku lat trochę mi się powiększył i zaczynam myśleć o jego usunięciu. Problem w tym, że po pozostałych 5 zostały mi bliznowce. Lekarz powiedział, że widocznie mam tendencję do powstawania bliznowców, wycinane znamiona były przez 3 różnych chirurgów ponieważ robiłam to na 3 razy, nie w tym samym czasie, więc złe zagojenie się blizny raczej nie jest winą zlego zszycia lub wycięcia? Czy są jakieś metody usunięcia znamiona dla osób z tendencją do powstawania bliznowców, po których blizny normalnie się zagoją? Czy po wycięciu kolejnego znamiona raczej powinnam spodziewać się bliznowca w tym miejscu? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie niektórzy ludzie mają skłonność do tworzenia się bliznowców na skórze – w Pani przypadku jest to wysoce prawdopodobne, skoro po usunięciu pozostałych trzech znamion pojawiły się keloidy.

Przyczyn powstawania bliznowców nie sposób jednoznacznie wskazać – być może jest to skłonność dziedziczna, jednak ta teza nie jest pewna. W przypadku osób mających skłonności do powstawania tych przerośniętych blizn nie istnieje skuteczna metoda leczenia – bliznowiec można usunąć chirurgicznie, jednak istnieje duże ryzyko, że w tym miejscu powstanie kolejny, niekiedy nawet jeszcze większy. Proszę zapoznać się z tym artykułem, wskazane są tu także inne metody leczenia keloidów: https://portal.abczdrowie.pl/keloid.

Dlatego też powinna Pani rozważyć konieczność usunięcia kolejnego znamienia – może się okazać, że powstały w jego miejscu bliznowiec będzie większy i bardziej widoczny niż samo znamię. Jeśli zdecyduje się Pani na zabieg chirurgiczny, to warto pamiętać o właściwej pielęgnacji blizny, by zminimalizować nieestetyczny ślad po usunięciu zmiany. Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/masc-na-blizny-rodzaje-blizn-jak-dbac-o-blizny-jaka-wybrac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.