Jak poradzić sobie z wysuszoną śluzówką nosa?

Witam, chciałabym wiedzieć jak poradzić sobie z wysuszoną śluzówką nosa? Niestety przez ciągłe infekcje dróg oddechowych muszę stosować krople do nosa. Zażywam Xylometazolin głównie na noc, żeby po prostu zasnąć(móc oddychać). Stosuję go od dawna, bo żadne, inne słabsze krople nie pomagają. Dlatego moje wnętrze nosa jest jak spalona skała...Jak temu zaradzić, proszę o wskazówki. Magda

Lek. Paweł Szadkowski

Na wstępie sugeruję udać się do laryngologa (wizyta w Pani przypadku będzie niezbędna). Następnie sugeruję jak najszybciej odstawić ksylometazolinę, ponieważ z bardzo wysokim prawdopodobieństwem to właśnie ona doprowadziła do pani obecnego. Stanu przewlekłe stosowanie tej substancji doprowadza do martwicy błony śluzowej nosa z wtórnym odczynem zapalnym i niedrożnością. W celu nawilżenia śluzówki proponuję inhalację solą fizjologiczną na przykład przy użyciu nebulizatora oraz zadbanie o odpowiedni poziom wilgotności w domu.