Jak postępować mając takie problemy z sercem i ciśnieniem?

Witam. Mam 26 lat. Mam problem z sercem. Zaczelo sie od boli w klatce i kolatania. Lekarz rodzinny skierowal mnie do kardiologa ze stwierzeniem napadowych zaburzen serca i przepisal propranolol 10mg. Od jakiegos czasu doszlo cisnienie. Ma ogol mam bardzo niskie a teraz mierzac codziennie jest podwyzszone 128/87. Od czasu do czasu mam wysokie skoki cisnienia 140 na 95. I wtedy zle sie czuje. Czy mam powody do zmartwien? Boje sie ze moge dostac zawalu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

napadowe zaburzenia rytmu serca mogą budzić niepokój i niestety, gdy powodują powikłania, są groźne dla pacjenta. By ocenić ryzyko zagrożenia, ale też ograniczyć pojawianie się dolegliwości, należy ustalić uwarunkowania pojawiania się napadowych arytmii. Czy jest to stres, warunki pogodowe, przemęczenie, oraz czy towarzyszą temu choroby, które mogą potęgować lub wręcz powodować zaburzenia rytmu serca.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-rytmu-serca.

Trudno bez poznania wyników badań jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia i zapewnić, że nie ma Pani powodu do obaw. Na pewno skoki ciśnienia warto omówić z kardiologiem – być może konieczne będzie założenie holtera, a także rozważenie modyfikacji leczenia, zwłaszcza jeżeli problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym pojawiły się niedawno, już po rozpoczęciu leczenia.

O ciśnieniu tętniczym krwi i jego zaburzeniach może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-cisnienia-krwi-wartosci-prawidlowe.

Co do zawału mięśnia sercowego, to oczywiście nie należy bagatelizować wymienionych przez Panią symptomów, niemniej warto wziąć pod uwagę czynniki ryzyka przy chorobie. I tak, jak podaje piśmiennictwo, zwiększone ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego zagraża pacjentom, którzy palą papierosy, mają zaburzenia lipidowe, cukrzycę, otyłość brzuszną. Zaburzenia ciśnienia tętniczego jednak też mogą być jednym z takich czynników.

Reasumując, Pani dolegliwości są wskazaniem do niezwłocznej kontroli kardiologicznej, a do tego czasu warto regularnie dokonywać pomiaru ciśnienia (np. 2 razy dziennie) i notować wskazania ciśnieniomierza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.