Jak postępować po pominięciu więcej niż 1 tabletki antykoncepcyjnej?

Witam pominęłam trzy tabletki yazz z 2 i 3 rzędu i wystąpiło krwawienie co w takiej sytuacjii mam zrobić?
KOBIETA, 25 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

pominięcie tabletki antykoncepcyjnej jest zawsze sytuacją, która może obniżyć skuteczność działania preparatu. W pytaniu pisze Pani, że nie przyjęła Pani dwóch pigułek. Jedna prawdopodobnie była z drugiego tygodnia, a kolejna z trzeciego. W takiej sytuacji niestety ryzyko zaburzenia prawidłowego działania preparatu jest dosyć wysokie. Niemniej zawsze ryzyko poczęcia jest nieco niższe w przypadku środkowego tygodnia w porównaniu do skrajnych, tj. pierwszego i ostatniego. Nie wspomina Pani, czy podjęła jakieś działania, aby zapobiec ewentualnej ciąży (stosowanie 7- dniowej abstynencji, prezerwatywy czy tabletki po). Jeśli nie, to koniecznie powinna się Pani zapoznać z ulotką producenta, aby zdobyć informacje, jak jeszcze można tej sytuacji zaradzić. Jeśli będą niewystarczające, to wydaje się, że warto udać się do ginekologa, aby stwierdził, co należy dalej robić. Specjalista wykona badanie ginekologiczne oraz USG, dzięki czemu można będzie określić grubość endometrium. Możliwe, że trzeba będzie zaczekać do terminu krwawienia z odstawienia i wykonać test ciążowy, aby sprawdzić, czy faktycznie nie doszło do zapłodnienia. Zachęcamy też do obserwacji organizmu oraz podjęcia odpowiednich działań. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-objawy-pojawiaja-sie-w-pierwszych-dniach-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.