Jak postępować po usunięciu polipów?

Żona miała usunięte 2 polipy. Pierwszy z proksymalnego odcinka zstępnicy o średnicy ok. 1 cm, drugi podobnej wielkości z zagięcia prostniczo-esiczego. Wyniki badań 1. - Polypus hyperplasticus, 2. - Adenoma tubulare cum neoplasia intraepithelialis gradus maioris (dysplasia gradus mediocris). W trakcie wizyty lekarz powiedział żonie, że to rak niezłośliwy i ponowne badanie po 5 miesiącach. Co to znaczy i jak należy dalej postępować. Bardzo proszę o wyjaśnienie danej sytuacji.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dzień dobry, rozpoznanie wyciętych polipów w języku polskim brzmi - pierwszy - polip hiperplastyczny (rozrostowy - jest to polip zbudowany z prawidłowych komórek ściany jelita jednak w zwiększonej ilości, jest wstępnym etapem rozrostu patologicznego z tendencją do progresji - na tym etapie zupełnie bez znaczenia onkologicznego), drugi - gruczolak cewkowy z nowotworzeniem śródnabłonkowym stopnia dużego. Jest to zmiana nowotworowa łagodna w późnym stadium stadium zaawansowania (istnieje duże ryzyko, że mógłby rozwinąć się z tej zmiany gruczolakorak - nowotwór złośliwy). Usunięty polip w tym stadium jest uznawany za zakończone leczenie.

W tej chwili (zakładając, że podczas kolonoskopii zostały usunięte wszystkie polipy) nie ma powodu do niepokoju. Niezbędna jest jednak kontrola, czy nie dochodzi do wznowy w tym samym miejscu bądź innych miejscach polipów o takim samym charakterze. Stąd wizyta kontrolna i powtórna kolonoskopia za 5 miesięcy. Pozdrawiam