Jak postępować podczas leczenia trądziku?

Moje pytanie dotyczy trądziku hormonalnego. Przez ostatnie 13 lat byłam na tabletkach antykoncepcyjnych, które musiałam odstawić z powodu zakrzepicy żył głębokich i nie mogę już ich ponownie brać. Odstawiłam je już 6 miesięcy temu. Z miesiąca na miesiąc mam coraz gorszy trądzik, którego wcześniej nie miałam - nie tylko na twarzy, ale także w okolicach uszu, szyi, plecach. Czy terapia antybiotykami u dermatologa jest skuteczna w przypadku, gdy trądzik ma podłoże hormonalne? Czy powinnam poczekać jakąś określoną ilość czasu, aby organizm spróbował się „unormować” i dopiero wtedy podjąć jakieś leczenie?

Mgr Anna Pujanek Dietetyka, Leszno

Dzień dobry, aby ocenić, czy trądzik ma podłoże hormonalne, należy w określonych dniach cyklu oznaczyć wybrane hormony. Jeśli wyniki potwierdzą Pani podejrzenia i endokrynolog postawi diagnozę, warto udać się do dietetyka, który w porozumieniu z lekarzem pomoże ustalić dietę przywracającą równowagę hormonalną. Leczenie żywieniowe oczywiście można wesprzeć zabiegami u kosmetologa lub dermatologa, ale podstawą jest znalezienie przyczyny trądziku. Pozdrawiam