Jak postępować przy takim bólu gardła?

Witam mam jakiś niezdiagnozowany problem i nikt nie potrafi pomóc. Nasada języka styka się z migdałkiem i gardłem i pomiędzy nimi jest nagłośnia! Do tego wydłużony języczek podniebienny i wszystko jest razem sklejone. Ból straszny już nie wiek co robić, byłam u kilku laryngologów i tylko jedna to zauważyła bo reszta wyciąga język do przodu i niby wszystko ok. Dostałam neurovit i płyny do płukania i nic nie działa. Język reaguje skurczami i mrowieniem, przechodzeniem kłujących bóli chyba nerwów. Bolą mnie też jakby więzadła poniżej przy nagłośni. Każde przełykanie śliny jest trudne. USG i tomografia szyi nic nie wykazała. Proszę o porady bo trwa to już ponad pół roku.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że odczuwa Pani takie dolegliwości, które z pewnością utrudniają codzienne funkcjonowanie i obniżają komfort życia.

Objaw, który Pani opisuje jest bardzo specyficzny i trudno ocenić dokładną przyczynę takich dolegliwości. Jednakże specjalista na wizycie stwierdził u Pani wydłużony języczek podniebienny. To dość rzadka przypadłość, ale może występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Schorzenie to może powodować ograniczenie dopływu powietrza, gdzie wzmaga objaw chrapania. Mogą przy tym często pojawiać się dolegliwości bólowe oraz częste infekcje gardła. Istnieje również zagrożenie występowania bezdechów sennych.

W warunkach, kiedy języczek podniebienny jest znacznie wydłużony, powinno się rozpatrzyć poddanie się zabiegowi jego skrócenia. O takiej czynności powinien oczywiście decydować lekarz laryngolog. Prawdopodobnie to ta przypadłość odpowiada za wszystkie dotychczasowe Pani problemy w obrębie gardła.

Zalecamy Pani konsultację ze specjalistą, aby mógł zdecydować o dalszym postępowaniu, aby poprawić Pani komfort życia.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!

Odpowiedzi na podobne pytania może Pani przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszony-jezyczek-podniebienny-i-bole-gardla

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlugi-jezyczek-podniebienny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.