Jak postępować przy tym wyniku MR kręgosłupa?

Dzień dobry, od dłuższego czasu (pół roku) mam bóle głowy, raz mocniejsze, raz słabsze, ale jest to ból ciągły. Ostatnio byłem na badaniu MR kręgosłupa C, a wyniki chciałbym przedstawić poniżej: Bardzo bym prosił o poradę/wskazówki, w którym kierunku dalej iść. Czy ta dolegliwość jest wyleczalna? Fizjologiczna lordoza szyjna w pozycji do badania zniesiona. Trzony kręgów szyjnych o zachowanych wysokościach i sygnałach. Krążki międzykręgowe o zachowanych wysokościach i sygnałach. C3/C4 - tylna, centralna protruzja tarczy międzykręgowej nieistotnie modeluje worek oponowy C5/C6 - bulging tarczy międzykręgowej nieistotnie modeluje worek oponowy C6/C7 - tylna, szerokopodstawna wypuklina tarczy międzykręgowej lateralizująca na stronę prawą zwęża nieznacznie prawy zachyłek boczny i wyraźnie zwęża prawy kanał korzeniowy z cechami konfliktu ze strukturami nerwowymi Stawy międzykręgowe i więzadła żółte bez cech patologii. Rdzeń kręgowy w odc. szyjnym o zachowanych sygnałach. Innych zmian nie utwierdzono. Wnioski: Zniesienie lordozy szyjnej w pozycji do badania. Kilkupoziomowa dyskopatia, najbardziej nasilona na poziomie C6/C7 z wyraźnym zwężeniem prawego kanału korzeniowego przez materiał tarczy i konfliktem ze strukturami nerwowymi.
MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu

Bóle kręgosłupa

Spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej. Prowadzi to do bólu pleców. Warto wstać,przejść się. Zredukujemy wtedy dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Szanowny Panie, sugeruję udać się na konsultację neurochirurgiczną. Interpretacja badania obrazowego na podstawie samego opisu, bez konsultacji lekarskiej, nie ma żadnej wartości diagnostycznej i nie powinna być praktykowana. Poniżej wyjaśnię dlaczego. Kręgosłup jest skomplikowaną strukturą o złożonej biomechanice. Źródło bólu w kręgosłupie może mieć miejsce m.in. w ucisku nerwu/-ów rdzeniowych, zmianach zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych (potocznie zwanymi dyskami), stenozie kanału kręgowego (tj. zwężeniu światła kanału kręgowego), patologiach w obrębie stawów międzykręgowych, niestabilności kręgosłupa, zmianach o charakterze neuralgicznym, złamaniach czy zmianach zwyrodnieniowych w obrębie samych kręgów. Badania obrazowe kręgosłupa (RTG, TK, MRI) są badaniami dodatkowymi - zlecanymi przez lekarza (wyjątkowo komercyjnie możliwe jest w Polsce wykonanie rezonansu bez kontrastu, ponieważ jest to badanie, które nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące). Badania te mają na celu ułatwić lekarzowi znalezienie przyczyny dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że często w obrębie kręgosłupa występuje więcej niż jedno źródło bólu. Mając pełną wiedzę dotyczącą wywiadu chorobowego, chorób współistniejących oraz wyników badania lekarskiego (przedmiotowego) lekarz dokonuje syntezy wiedzy w oparciu o wszystkie dane. Nawet jeżeli wydaje się pacjentowi, że podczas kilkunastominutowej konsultacji lekarz jedynie zadał kilka pytań i obejrzał płytkę, w rzeczywistości cała praca polega na analitycznym myśleniu - na tyle skomplikowanym, że dotychczas nikt nie wynalazł sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie na podstawie samego badania MRI zakwalifikować Pacjenta do odpowiedniego leczenia. Sposób leczenia jest oparty o określone wytyczne, często jednak złożoność problemu wymaga nie tylko wiedzy ale również doświadczenia. Ważne jest aby Nie zalecam więc prób konsultowania wyników badań obrazowych za pomocą jakiegokolwiek portalu internetowego. Do tego konieczna jest indywidualna konsultacja. Pozdrawiam serdecznie Jakub Wiśniewski

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty