Jak postępować z tymi skokami ciśnienia w wieku 44 lat?

Mam 44 lata, prawidłową wagę, uprawiam sport, wyniki laboratoryjne za każdym razem książkowe. Nie palę, nie piję alkoholu, jem zdrowo. Mimo to od czasu do czasu skacze mi ciśnienie (sporadycznie, zwykle epizody ustępują w ciągu 1-2h). Myślałam, że mój domowy ciśnieniomierz jest wadliwy więc poprosiłam o założenie holtera ciśnieniowego. Również w tym wypadku zdarzył mi się skok ciśnienia 189/123 /47 (pora wieczorna) oraz 140/103/103 (poranek) - pozostałe wyniki pomiaru prawidłowe. Opis raportu pomiaru ciśnienia: rytm dobowy BP nondippers, HR zachowany średnie BP niezwiększone w całej obserwacji, ładunki DBP zwiększone w spoczynku, BPV spoczynku niezwiększone. Obserwacja w kierunku nadciśnienia tętniczego negatywna, zwiększony HR. W statystyce całego badania przekroczenie progu (ładunek) Ps: 7,7%, statystyka pomiarów podczas aktywności okresu 1 - przekroczenie progu Ps: 9,7% PD-12,9%, statystyka pomiarów podczas aktywności okresu 2 - przekroczenie progu Ps 0,0%, Pd - 37,5%. Oboje moi rodzice chorują na NT ( matka od mniej więcej 45 r.ż - nigdy nie paliła). Na czas badania zaplanowałam odpoczynek - oglądanie TV, czytanie, zrezygnowałam z wysiłku fizycznego. Regularnie miesiączkuję. Tarczyca działa prawidłowo - ze względu na zmiany ogniskowe jestem pod kontrolo endokrynologa. Czy można coś zrobić by takie skoki ciśnienia się nie zdarzały, bo jest to dość nieprzyjemne.

Objawy wskazują na początek choroby nadciśnieniowej. Ze względu na wywiad rodzinny oraz te objawy ma Pani duże ryzyko utrwalenia się nadciśnienia. Należy kontrolować ciśnienie tętnicze, prawdopodobnie za jakiś czas trzeba będzie rozpocząć leczenie. To co może Pani jeszcze zrobić, to unikanie soli i glutaminianu sodu w pożywieniu.