Szanowna Pani, objaw, który Pani zgłasza jest jednym z najbardziej charakterystycznych dla tzw. nerwicy lękowej. Zachęcam do wizyty u psychiatry i psychologa w celu podjęcia terapii.
Pozdrawiam
Witam,
zaburzenia lękowe trzeba leczyć, można zastosować farmakoterapię (konsultacja psychiatryczna) lub psychoterapię (konsultacja psychologiczna).
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardia (szybkie tętno), wysokie ciśnienie, problemy gastryczne, ucisk w klatce piersiowej (taki dyskomfort), klucha w gardle, napięcie mięśniowe, niepokój (lęk), bóle pleców, karku, w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam
Witam serdecznie,
Przy nerwicy lękowej przede wszystkim polecam wizytę u psychiatry w celu zastosowania farmakoterapii oraz wizytę u psychoterapeuty, aby skorzystać z sesji terapeutycznych w celu pracy nad poprawą funkcjonowania. Proszę się nie wahać, to najlepsze wyjście z tej sytuacji, podczas gdy czuje się Pani źle.
Zapraszam na rozmowę,
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
Witam, proszę skorzystać z pomocy lekarza psychiatry i psychologa aby zastanowić się nad odpowiednią formą pomocy. W leczeniu nerwic skuteczna jest psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Przesyłam link gdzie znajdzie Pani placówki NFZ: https://zip.nfz.gov.pl/GSL/
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak leczyć uczucie ucisku w gardle? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy przy nerwicy lękowej występuje wysoki puls? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy uczucie guli na wysokości gardła sugeruję nerwicę? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy to nerwica czy problemy neurologiczne? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co znaczy takie uczucie guli w gardle, zaburzenia równowagi i zawroty głowy? – odpowiada Mgr Alicja Maria Jankowska
- Skąd się bierze uczucia ciała obcego w gardle? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak zapanować nad swoimi emocjami i nerwicą? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy to mogą być objawy nerwicy? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Dlaczego mam to uczucie ucisku w gardle? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak się diagnozuje nerwicę? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
artykuły
Nerwica lękowa - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie, życie z nerwicą lękową
Nerwica lękowa jest dość powszechnym problemem, kt
Nerwica wegetatywna - objawy, przyczyny, leczenie
W specjalistycznej literaturze funkcjonuje kilka j
Nerwica a depresja
Różnią się, a jednak są do siebie tak bardzo podob