Jak postępować z uczuciem guli w gardle przy nerwicy?

Jak już we wcześniejszych postach pisałam mam nerwice lękową i od 2 dni czuję jakbym miała jakąś gulke w gardle i czuję duszności strasznie się wtedy boję co mam robić
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Witam,

zaburzenia lękowe trzeba leczyć, można zastosować farmakoterapię (konsultacja psychiatryczna) lub psychoterapię (konsultacja psychologiczna).
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardia (szybkie tętno), wysokie ciśnienie, problemy gastryczne, ucisk w klatce piersiowej (taki dyskomfort), klucha w gardle, napięcie mięśniowe, niepokój (lęk), bóle pleców, karku, w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam

0

Witam serdecznie,

Przy nerwicy lękowej przede wszystkim polecam wizytę u psychiatry w celu zastosowania farmakoterapii oraz wizytę u psychoterapeuty, aby skorzystać z sesji terapeutycznych w celu pracy nad poprawą funkcjonowania. Proszę się nie wahać, to najlepsze wyjście z tej sytuacji, podczas gdy czuje się Pani źle.

Zapraszam na rozmowę,
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty