Jak postępuje się przy miażdżycy?

Witam ! Moja 79-letnia babcia ma podejrzenie lekkiej miażdżycy. Martwię się, czy to coś poważnego. Czy da się z tym żyć ? Czy można z tego powodu umrzeć ? Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Istotą miażdżycy jest zwężanie światła tętnic przez depozyty lipidowo-wapniowe w błonie wewnętrznej i środkowej naczyń krwionośnych. Leczenie obejmuje modyfikację diety i stylu życia, a także stosowanie leków pomagających regulować gospodarkę lipidową (np. statyny). Miażdżyca znacząco zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu i innych epizodów zatorowych.