Przyczyną udaru móźdżku jest zablokowanie dopływu krwi do móżdżku albo wylew krwi do móżdżku. W udarze móżdżku duże znaczenie mogą mieć choroby obciążające tj. nadciśnienie, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu. Czynnikiem ryzyka jest też palenie papierosów. Ważne jest, aby zdiagnozować chorobę współistniejącą i właściwie ja kontrolować. Objawy udaru móżdżku to m.in. brak koordynacji ruchów, trudności w chodzeniu, drżenie, zawroty głowy, nudności, bóle głowy i upośledzenie słuchu.
Szanowny Panie,
Najczęstszą przyczyną udaru móżdżku jest brak przepływu lub zbyt mały przepływ krwi w tętnicach domóżdżkowych. Konsekwencją udaru móżdżku mogą być trwałe zaburzenia równowagi i zaburzenia chodu. Jeśli chodzi o profilaktykę to podstawą jest utrzymywanie prawidłowego ciśnienia tętniczego oraz leczenie ewentualnych zaburzeń lipidowych. Należy pamiętać, że każdy przypadek kliniczny jest inny i w Pana przypadku proponuję stałą kontrolę neurologiczną i postępowanie zgodne z zaleceniami lekarskimi w celu wyeliminowania czynników ryzyka kolejnych epizodów niedokrwiennych.
Dzień dobry,
udar móżdżku – w zależności od rodzaju tego schorzenia – może być spowodowany różnymi przyczynami. Udar krwotoczny móżdżku związany jest z wynaczynieniem się krwi w obrębie móżdżku, z kolei do udaru niedokrwiennego dochodzi wtedy, kiedy to zablokowany zostanie dopływ krwi do móżdżku.
Wyróżnia się wiele różnych czynników, które mogą sprzyjać udarowi móżdżku. Wśród nich dominują schorzenia sercowo-naczyniowe, takie jak nadciśnienie tętnicze oraz miażdżyca. Zwiększone ryzyko udaru móżdżku dotyczy tych pacjentów, którzy palą papierosy czy obarczeni są zaburzeniami lipidowymi (np. zbyt wysokim poziomem cholesterolu).
Objawy udaru móżdżku wynikają z tego, jaką rolę odgrywa właściwie funkcjonujący móżdżek. W sytuacji, kiedy dochodzi do zaburzeń czynności tej części układu nerwowego, pacjenci doświadczać mogą m.in. zawrotów głowy, zaburzeń równowagi, trudności podczas chodzenia czy bólów głowy.
Jeżeli zaś chodzi o zapobieganie udarowi móżdżku, to w tym przypadku po prostu konieczne byłoby utrzymywanie zdrowego stylu życia. Zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego schorzenia można poprzez rezygnację z palenia papierosów. Aktywność fizyczna i ograniczenia dietetyczne – prowadzące do zmniejszenia poziomów lipidów we krwi – również zmniejszają ryzyko pojawienia się tego schorzenia. Jeżeli zaś chodzi o pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, to dzięki odpowiedniej farmakoterapii tej choroby ryzyko udarów – w tym również udaru móżdżku – ulega obniżeniu.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co może być przyczyną udaru niedokrwiennego móżdżku i pnia mózgu? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Spożywanie majonezu po lekkim udarze niedokrwiennym mózgu – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Poziom homocysteiny a ryzyko udaru mózgu – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Co znaczy tętnica szyjna wewnętrzna bez krytycznych zwężeń? – odpowiada Dr n. med. Magdalena Nowaczewska
- Zmiany w obrębie mózgu a astma – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Ból głowy po udarze móżdżku – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czy udar pnia mózgu może wystąpić nagłe? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czy po przebyciu udaru niedokrwiennego prawego płata potylicznego można podróżować samolotem? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Rozległy udar móżdżku – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- Przyjmowanie leku Vicebrol Forte po udarze niedokrwiennym mózgu – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
artykuły
Choroby układu krążenia - charakterystyka, przykłady, objawy, czynniki ryzyka, zapobieganie
Choroby układu krążenia to duża grupa schorzeń, do
Udar móżdżku - przyczyny, objawy, leczenie i rokowania
Udar móżdżku to sytuacja, za którą odpowiada zatka
Udar krwotoczny - czym jest i jak go rozpoznać?
Coraz więcej osób trafia do szpitali z powodu udar