Co znaczy takie uszkodzenie OUN?

Co oznacza rozsiane naczyniopochodne uszkodzenie OUN?

Witam! Zbyt mało informacji - są różne naczniopochodne uszkodzenia OUN, np. udary lub krwotoki mózgowe. Takiego określenia dość często używa się przy opisywaniu RM głowy i wówczas myślimy o drobnych uszkodzeniach, których praktycznie się nie leczy, jednak mają znaczenie w diagnostyce różnicowej. Pozdrawiam W. Łuczkowski.

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam,

Zmiany naczyniopochodne są dość częstym zjawiskiem wykrywanym przypadkowo w badaniach obrazowych ośrodkowego układu nerwowego. Dotyczy to zwłaszcza populacji pacjentów starszych. Często są "nieme klinicznie", czyli nie dają żadnych objawów. Zmiany te są wynikiem miejscowego niedokrwienia tkanki mózgowej najczęściej w przebiegu chorób układu sercowo-naczyniowego. Wśród czynników ryzyka wymienia się nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemię oraz cukrzycę. Mimo że rozsiane zmiany naczyniopochodne opisywane w badaniach neuroobrazowych często nie dają żadnych objawów, należy pamiętać, że ich obecność może wiązać się z podwyższonym ryzykiem udaru mózgu oraz zaburzeń poznawczych. Zmiany te mogą być również przyczyną otępienia naczyniopochodnego. Opisywane zmiany należy zawsze odnieść do konkretnego pacjenta i sytuacji klinicznej, dlatego wskazane jest omówienie badania z neurologiem lub z innym lekarzem, który zlecił badanie. Ponadto, wskazana jest redukcja wspomnianych wyżej czynników ryzyka - dbanie o prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego krwi, kontrola glikemii w przypadku występowania cukrzycy, zbilansowana dieta lub leki obniżające stężenie cholesterolu w przypadku zaburzeń gospodarki lipidowej.