Czy jest możliwość udrożnienia tętnicy, aby zapobiec kolejnemu udarowi?

Dzień dobry! Mąż -59 lat, 2 tygodnie temu przeszedł zawał prawej półkuli mózgu o etiologii choroby dużych naczyń -leczony fibrynolitycznie. Angio TK tt. szyjnych i mózgowych i UDP tt. przedczaszkowych wykazało niedrożność dystalną tętnicy szyjnej wewnętrznej prawej. Bardzo proszę o radę, czy jest możliwość udrożnienia takiej tętnicy by zapobiec kolejnemu udarowi. z góry dziękuję za odpowiedź.

Przyczyną przebytego zawału prawej półkuli mózgu była najprawdopodobniej właśnie stwierdzona niedrożność dystalna prawej tętnicy szyjnej wewnętrznej. Kompleksowe leczenie ostrego udaru niedokrwiennego, a więc zawału mózgu, obejmuje oprócz fibrynolizy dożylnej wykonanie także do 6 godzin od wystąpienia udaru niedokrwiennego - trombektomii mechanicznej, czyli właśnie udrożnienia tej tętnicy. Ilość ośrodków w kraju, które są akredytowane do wykonywania tej procedury w ostrym udarze jest ograniczona ( pod koniec 2018 r. było to ok. 10 Placówek ). W sytuacji, gdy po udarze niedokrwiennym stwierdza się ww. badaniami: angio-TK lub angio-MR tt. szyjnych i mózgowych oraz UDP tt. przedczaszkowych i (TCCD) tt. wewnątrzczaszkowych obecność krytycznego zwężenia, czyli stenozy ( > 70% ) w badanych tętnicach, wówczas przeprowadza się, w trybie planowanym, poszerzenie - w odcinku przedczaszkowym tętnic drogą trombendarterektomii, niekiedy z założeniem stentu do zwężonej tętnicy. O ile wykaże się całkowitą niedrożność tętnicy, czy to w odcinku wewnątrzczaszkowym, czy przedczaszkowym, niezależnie od faktu, czy udar mózgu wystąpił w przeszłości, czy nie - nie wykonuje się udrażniana tego rodzaju "zadawnionej" pełnej niedrożności ( okluzji ) tętnicy. Badania wykazały, że możliwość potencjalnego dobrodziejstwa w wyniku udrożnienia w pełni niedrożnej tętnicy jest niweczona przez bardzo znaczne prawdopodobieństwo spowodowania niezamierzonego krwotoku mózgowego w sytuacji nagłego napływu krwi do obszaru, który przez dłużej niż 6-12 godzin był pozbawiony dopływu krwi z tego niedrożnego naczynia. W przedstawionej przez Państwa sytuacji właściwą metodą postępowania jest tzw. wtórna prewencja udaru, z którą wiąże się eliminacja czynników ryzyka udaru : utrzymywanie prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi, redukcja cholesterolu LDL dietą śródziemnomorską i np. lekiem z grupy statyn, stosowanie preparatów zmniejszających krzepliwość krwi, np. kw.acetylosalicylowego ( Acard lub Polocard 1 x dz. 75 mg ) i lek Clopidogrel 1 x dz. 75 mg, a w przypadku migotania przedsionków zamiast tych preparatów inny lek z tzw. grupy NOAC, kontrola poziomu cukru we krwi, nie używanie tytoniu, rekreacja czynna z redukcją nadmiernej masy ciała. Mimo istnienia pełnej niedrożności dystalnej tętnicy szyjnej wewnętrznej, budowa unaczynienia tętniczego mózgu zapewnia dopływ krwi w tym upośledzonym obszarze przepływu dzięki istnieniu tzw. koła tętniczego Wilizjusza. Krew dopływa do mózgu przez lewe i prawe tętnice szyjne wewnętrzne i kręgowe, z których krew dostaje się jak gdyby " na rondo " tętnicze na podstawie mózgu, z którego dalszy odpływ zapewnia unaczynienie wszystkich obszarów, nawet gdy jeden z dopływów nie jest drożny.