Czy szczepionka na Covid może powodować miażdżycę?

Mam 26 lat. W zeszłym tygodniu wykonałem badania z krwi. Wyszło mi, że mam stan przedcukrzycowy, ponieważ mam na czczo 107,8 mg/dl glukozy. Mam lekko podwyższony cholesterol całkowity, bardzo podwyższone trójglicerydy i podwyższone ALT (enzym wątrobowy). Dodam, że ważę 113 kg przy wzroście 170 cm. Lekarz pierwszego kontaktu przepisał mi do zażywania przez 2 miesiące 2 leki: Storvas CRT 20 mg oraz Grofibrat 215 mg. Wyczytałem, że szczepionki Moderna i Pfizer w składzie zawierają cholesterol, a ja akurat mam podwyższony cholesterol - 202,50 cholesterolu całkowitego (a normy jest do 190,00 mg/dl. Jeżeli będę zażywał te 2 leki, które mają na celu obniżenie lipidów w moim organizmie, a w międzyczasie zaszczepię się np. w sierpniu Moderną lub Pfizerem to czy któraś z tych szczepionek nie wywoła u mnie np. miażdżycy tętnic, aorty, mózgu lub nóg? Trochę się obawiam, więc pytam.

Szczepionka na Covid19, a w szczególności szczepionki oparte na technologii mRNA nie podwyższa cholesterolu i nie powoduje miażdżycy. Może pan i powinien zaszczepić się jak najszybciej. Co do poziomów cholesterolu i stanu przed cukrzycowego to w mojej ocenie błędna jest stosowanie leczenia farmakologicznego bez zmiany sposobu odżywiania, zwiększenia aktywności fizycznej i co za tym powinno iść uzyskanie spadku wagi ciała. Jeśli tego pan nie zrobi będzie pan miał kłopoty zdrowotne za kilka lub kilkanaście lat. Leki stosujemy w przypadku wystąpienia choroby na tle miażdżycowym (zawał serca, udar mózgu ) lub w przypadku skrajnie wysokich poziomów LDL cholesterolu (200 mg/dl lub wyżej) lub trójglicerydy norma przemoczona 3 x lub więcej.

Szczepionka powoduje produkcję w naszych komórkach niewielkiego fragmentui białka wirusowego /małej domeny w obrębie podjednostki S1 białka powierzchniowego wirusa/. W reakcji na to białko produkujemy przeciwciała uszkadzające wirusa, które jednak u niektórych osób mogą krzyżowo atakować własne struktury organizmu np. glikoproteiny śródbłonków naczyń, co może prowadzić do ich uszkodzenia i zakrzepicy żylnej lub w tętnicach mikrozakrzepy przyścienne będące startem do tworzenia blach miażdżycowych. U zdrowych i niepalacych osób są mechanizmy naprawcze redukujace takie poszczrpienne konsekwence. Odległe skutki szczepień cov 19 nie są jeszcze znane i trzeba na to czasu. W Polsce do publicznej informacji nie podaje się statystyk dotyczących poważnych zdarzeń nieporządanych po szczepieniach antycovidowych /SAE/, aby nie burzyć rządowych planów marketingowych dotyczących szczepień, ale takie powikłania poszczepienne ze śmiertelnymi włącznie występują na całym świecie. Ponieważ szczepionka jest dobrowolna, to właściwie odpowiedzalność za większość zdarzeń nieporządanych pacjent bierze na siebie.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wydaje się, że Pana sytuacja zdrowotna wymaga zaopiekowania, a decyzję o terminie szczepienia należałoby skonsultować z lekarzem. Być może zaleci on przesunięcie szczepienia na czas po przyjęciu przepisanych preparatów.

Cholesterol, o którym Pan wspomina, to lipidowa substancja, która pełni w organizmie wiele pozytywnych funkcji, ponieważ nie tylko uczestniczy w produkcji hormonów, ale także jest elementem składowym większości komórek. Cholesterol jest także podstawą syntezy kwasów żółciowych, a także bierze udział w produkcji witaminy D. Powinien być produkowany w odpowiedniej ilości. Zbyt wysoki cholesterol może być niebezpieczny dla organizmu. Wysoki cholesterol może prowadzić nie tylko do zatoru żylnego, ale powoduje tym samym zaburzenie funkcjonowania serca i mózgu. Więcej informacji znajdzie Pan poniżej: https://portal.abczdrowie.pl/cholesterol-czym-jest-jak-go-zmniejszyc

Stan przedcukrzycowy natomiast to pierwszy sygnał ostrzegający przed cukrzycą, swoiste czerwone światło dla dotychczasowych nawyków żywieniowych. Podwyższony poziom cukru we krwi, niebędący jednocześnie cukrzycą, może też świadczyć o rozwoju tzw. zespołu metabolicznego. Choroba ta objawia się podwyższonym ciśnieniem tętniczym i przewyższającym normę stężeniem lipidów we krwi. Jest niebezpieczna. Nieleczona, już po 5 latach, może doprowadzić do miażdżycy, a w niektórych przypadkach także do udaru mózgu lub zawału serca. O zapobieganiu tej chorobie przeczyta Pan w artykule poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/stan-przedcukrzycowy-objawy-przebieg-przyczyny

Podsumowując, przed zaszczepieniem dobrze byłoby przedstawić szczegółowe informacje o stanie zdrowia i samopoczuciu lekarzowi. W poniższym linku znajdzie Pan szczegółowe informacje o potencjalnych przeciwwskazaniach do szczepienia: https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-przeciw-covid-19-o-czym-bezwzglednie-trzeba-poinformowac-lekarza-przed-szczepieniem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.