Jakie mogą być konsekwencje przyjęcia szczepionki na Covid podczas choroby?

Dzień dobry. Co się stanie jakbym się zaszczepiła szczepionką Pfizer podczas zachorowania na koronawirusa? Jakbym np nie wiedziała, że akurat mam covid bo bym przechodziła łagodnie? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku, gdy planuje Pani szczepienie przeciwko Covid-19 warto wykonać przed przyjęciem dawki badania diagnostyczne. Szczególnie chodzi tutaj o wykonanie testu w kierunku koronawirusa, aby wykluczyć aktywne zakażenie. Może Pani wygenerować sobie samodzielnie zlecenie poprzez IKP lub poprosić lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli natomiast nie chce Pani wykonywać testu PCR, to można w aptece zakupić testy antygenowe, które również pomogą w wykluczeniu aktywnego zakażenia. Jeśli testy będą ujemne, a Pani nie będzie miała objawów choroby, to można się spokojnie szczepić. Jeśli natomiast będą dodatnie, to trzeba ze szczepienia zrezygnować, gdyż w takiej sytuacji może dojść do rozwoju pełnoobjawowej choroby. Może być to bardzo niekorzystne w skutkach dla Pani organizmu. Zakażenie może mieć dużo cięższy przebieg, a po jego wyleczeniu mogą pojawić się powikłania. Jeśli chce Pani jeszcze sprawdzić inne parametry typu morfologia z rozmazem, OB czy CRP, to oczywiście można je wykonać, aby mieć 100% pewności co do stanu zdrowia. Serdecznie pozdrawiamy i zachęcamy do wykonania badań kontrolnych.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://koronawirus.abczdrowie.pl/aktualne-zalecenia/przemieszczanie-sie

https://portal.abczdrowie.pl/mieszanie-szczepionek-przeciw-covid-19-badania-wykazaly-znaczne-korzysci

https://portal.abczdrowie.pl/10-czynnikow-ktore-moga-zafalszowac-wynik-testu-na-koronawirusa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.