Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 0 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badania krwi - cholesterol

Cholesterol jest niezbędny w organizmie człowieka. Występują jego dwie odmiany ? dobra i zła. Sprawdź normy dotyczące wyników badań obydwu odmian cholesterolu, a także czym grozi jego nadmiar i niedomiar.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

stłuszczenie wątroby polega na odkładaniu się tłuszczu w obrębie komórek wątrobowych. Wyróżniamy dwa rodzaje stłuszczenia wątroby: alkoholowe oraz niealkoholowe.

Pierwsze – jak sama nazwa wskazuje – pojawia się na skutek nadużywania alkoholu. Drugie – związane jest ze stylem życia, a więc złą dietą, nadwagą i otyłością, brakiem ruchu czy też długotrwałym przyjmowaniem leków, jak w Pani przypadku.

Tabletki antykoncepcyjne (zwłaszcza dwuskładnikowe) mogą negatywnie wpływać na wątrobę, dlatego zarówno przed podjęciem decyzji, jak i podczas stosowania antykoncepcji doustnej powinno się systematycznie kontrolować stan wątroby.

W przypadku wystąpienia stłuszczenia wątroby warto rozważyć inne formy zabezpieczenia przed ciążą. Zaburzenie to może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby czy zapalenie wątroby.

Na szczęście narząd ten posiada zdolność regeneracji, a stłuszczenie wątroby do pewnego momentu jest odwracalne, dlatego ważne jest wczesne wykrycie problemu oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania. W tym celu należy udać się do lekarza.

Pytania o podobnej tematyce znajdzie Pani pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wynik-usg-watroby-po-8-latach-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-antykoncepcje-stosowac-przy-stluszczeniu-watroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy