Jak powinnam zacząć się leczyć?
Dzien dobry, od 10 lat biore tabletki antykoncepcyjne. Nigdy nic sie nie dzialo az zaczal bolec mnie brzuch z prawej strony pod zebrami. Po usg wyszlo: wyraznie zaznaczone cechy stluszczenia watroby. Wielkosc w normie reszta organow ok. Czy jest to grozne? Jak powinnam zaczac sie leczyc? Odstawic tabletki?

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
stłuszczenie wątroby polega na odkładaniu się tłuszczu w obrębie komórek wątrobowych. Wyróżniamy dwa rodzaje stłuszczenia wątroby: alkoholowe oraz niealkoholowe.
Pierwsze – jak sama nazwa wskazuje – pojawia się na skutek nadużywania alkoholu. Drugie – związane jest ze stylem życia, a więc złą dietą, nadwagą i otyłością, brakiem ruchu czy też długotrwałym przyjmowaniem leków, jak w Pani przypadku.
Tabletki antykoncepcyjne (zwłaszcza dwuskładnikowe) mogą negatywnie wpływać na wątrobę, dlatego zarówno przed podjęciem decyzji, jak i podczas stosowania antykoncepcji doustnej powinno się systematycznie kontrolować stan wątroby.
W przypadku wystąpienia stłuszczenia wątroby warto rozważyć inne formy zabezpieczenia przed ciążą. Zaburzenie to może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby czy zapalenie wątroby.
Na szczęście narząd ten posiada zdolność regeneracji, a stłuszczenie wątroby do pewnego momentu jest odwracalne, dlatego ważne jest wczesne wykrycie problemu oraz wdrożenie odpowiedniego postępowania. W tym celu należy udać się do lekarza.
Pytania o podobnej tematyce znajdzie Pani pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wynik-usg-watroby-po-8-latach-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-antykoncepcje-stosowac-przy-stluszczeniu-watroby.